Nagi dentysta szuka ochrony

ms
28-04-2020, 15:29
Obietnica dostarczenia 150 tys. masek FFP2 do 11 maja jest niewystarczająca, aby wznowić działalność – utrzymują francuscy dentyści i protestują przeciwko dramatycznej sytuacji w zakresie środków ochrony indywidualnej, a właściwie przeciwko ich brakowi. Formą protestu jest publikowanie zdjęć nagich postaci stomatologów.

„Nagi dentysta szuka ochrony”. Francuscy dentyści wykonali wiele czarno-białych zdjęć przedstawiających w gabinetach stomatologicznych ich nagie sylwetki. Cel? - Zwróć uwagę władz na problem z dostępnością do środków ochrony osobistej.

We Francji prawie wszystkie gabinety stomatologiczne zamknięto 18 marca. W tej sytuacji dentyści oddawali i odsprzedawali zapasy masek i rękawiczek innym pracownikom ochrony zdrowia. 

W związku z tym, gdy zbliża się data uruchomienia działalności dentyści alarmują, że nie dysponują wyposażeniem ochronnym. Przywołują oni przy tej okazji oświadczenie, które 20 kwietnia wystosował minister zdrowia Olivier Véran. Obiecał on m.in. 150 tys. masek FFP2 w celu wsparcia ponownego uruchomienia gabinetów.

Jednak, jak zauważył na antenie LCI Patrick Solera, szef Federacji Związków Stomatologicznych, biorąc pod uwagę liczbę dentystów we Francji, obiecana liczba masek przekłada się na 3,75 szt. na dentystę, to zapas nawet nie na dzień pracy.

Sytuację tę komentuje na TT Andrzej Cisło wiceprezes NRL i przewodniczący KS NRL:

To jest to naprawdę śmiały manifest. Takie zaakcentowanie wyzwania rzuconego wirusowi . „Jestem nagi wobec zagrożenia", ale nadaję mej bezradności walor siły. U nas nagość raczej byłaby odczytana jako środek wyrazu nie odwagi, ale lekkomyślności. Walczą o to samo co polscy stomatolodzy - o chwilę uwagi dla sytuacji braku środków ochrony, poczucia dużego zagrożenia, może i o to, aby nie zbywać tych obaw argumentacją, że skoro tyle zarabiają.... Covid obali niejeden mit. Pewnie i ten o tych astronomicznych zarobkach.