Koronawirus: mobilny punkt badań w Kielcach

PAP/en
27-04-2020, 14:47
Kielce dołączyły do Warszawy, Trójmiasta, Łodzi, Poznania i Krakowa, uruchamiając mobilny punkt badań. Mieszkańcy Kielc mogą przebadać się odpłatnie, natomiast pracownicy służby zdrowia za darmo.

Testy sfinansowane będą przez Grupę Diagnostyka. Pobieranie próbek odbywa się w specjalnym Mobilnym Punkcie Pobrań typu "Drive Thru", zlokalizowanym na terenie parkingu obok Hali Legionów przy ul. Leszka Drogosza 2.

Badanie można wykonać bez wychodzenia z samochodu. Osoba wjeżdża autem do specjalnego namiotu, a następnie pracownik laboratorium przez otwarte okno pobiera od niej wymazy.

- Pracownicy służby zdrowia odgrywają kluczową rolę w walce z pandemią koronawirusa, stanowiąc przy tym grupę podwyższonego ryzyka zachorowania na Covid-19. Wyzwanie stanowi ograniczony dostęp do testów dla personelu medycznego poza szpitalami. W odpowiedzi na to ruszamy, tym razem w Kielcach, z kolejnymi, bezpłatnymi testami na obecność SARS-CoV-2 dla wybranych grup medyków - powiedział prof. Jakub Swadźba, prezes zarządu Diagnostyki.

Darmowe testy są prowadzone dla przedstawicieli wybranych zawodów medycznych: lekarzy, stomatologów, diagnostów laboratoryjnych, pielęgniarek, fizjoterapeutów oraz ratowników medycznych.

Pozostali mogą wykonać test odpłatnie. Koszt to 584 zł.  Codziennie przebadanych może być maksymalnie do 120 osób.

Autor: Wiktor Dziarmaga