Koronawirus: diagnostyka obrazowa i sztuczna inteligencja w walce z COVID-19

PAP/en
27-04-2020, 11:41
Wiele badań wskazuje na wysoką korelację występowania charakterystycznych zmian w obrazach tomografii komputerowej (TK) klatki piersiowej z zakażeniem SARS-CoV-2. Agencja Badań Medycznych pozytywnie rekomenduje  wnioski dotyczące diagnostyki obrazowej i badań lekowych.

Radiolodzy często wskazują na trudność wykrycia zmian swoistych dla COVID-19, a także czasochłonny proces oceny stopnia zajętości miąższu płucnego w przebiegu choroby i tym samym ocenie jej dalszego przebiegu u pacjentów.

Badania nad sztuczną inteligencją w analizie obrazów TK realizowane przez polski startup BrainScan.ai wskazują, że głębokie sieci neuronowe są w stanie wychwycić bardzo subtelne różnice w obrazach i dzięki temu pomóc radiologom w szybszym i skuteczniejszym diagnozowaniu pacjentów z COVID-19. Badanie kliniczne ma być przeprowadzone na kilkusetosobowej grupie pacjentów.

Dofinansowanie Agencji Badań Medycznych otrzyma też badanie kliniczne porównujące skuteczność różnych schematów leczenia, mające na celu przetestowanie terapii lekowych u chorych hospitalizowanych na COVID-19. Włączenie do badania chorych w różnych stadiach choroby COVID-19, stanowi - jak zauważa ABM - innowację w skali światowej.

Badanie opracowane zostało przez naukowców z Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im M. Mossakowskiego PAN, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. J. Strusia w Poznaniu i Centralnego Szpitala MSWiA w Warszawie.

Na wsparcie badań klinicznych, ukierunkowanych na przeciwdziałanie COVID-19, ABM chce przeznaczyć do 50 milionów zł, ale jej kierownictwo zapowiada, że jeśli zaistnieje taka potrzeba, budżet zostanie zwiększony. Każdy wniosek ma szansę na dofinansowanie do 5 milionów zł.

Nabór wniosków trwa do 30 kwietnia. Szczegółowe informacje dot. wniosków dostępne są na stronie Agencji. 

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl