Koronawirus: punkty kwarantannowych "drive thru" będą lepiej działać

PAP/en
27-04-2020, 11:28
Powstają przepisy, które pozwolą osobom (w 12. dobie kwarantanny), przyjechać własnym autem na "drive thru", gdzie będzie pobrany wymaz do badania.

Rzecznik resortu zdrowia, Wojciech Andrusiewicz poinformował na konferencji prasowej (27 kwietnia br.), że w planach ministerstwa jest praca nad tzw. "drive thru kwarantannowym". - Będzie zmiana legislacyjna, żeby takie osoby najprawdopodobniej w 12. dobie mogły wyjechać własnym samochodem na drive thru, gdzie będzie pobrany wymaz do badania i do 14. doby będzie wynik - wyjaśnił rzecznik.

Zaznaczył, że jeśli pacjent nie będzie miał własnego transportu, "taka wymazówka do niego dojedzie".
- Chodzi o to, żeby osoby kończące kwarantannę miały 100 proc. pewności, że są zdrowe - dodał Andrusiewicz.

- Toczą się w Ministerstwie Zdrowia prace, by te wymazówki obsługiwał zespół kurierski. Szczegóły są opracowywane, jakie służby dodatkowo wejdą do czynności w związku z pobieraniem wymazówek - poinformował rzecznik.

Podkreślił, że resort chce, by wymazówki docierały częściej do osób ze wskazaniem, na kwarantannie. Stąd starania, żeby zaangażować większa liczbę służb. Nie tylko medycznych - dodał.

- Liczymy, że na przełomie tego i przyszłego tygodnia ta zmiana legislacyjna będzie i te drive thru będzie funkcjonować na szeroką skalę - zapowiedział rzecznik MZ.

autorka: Karolina Kropiwiec