Koronawirus: w Gdańsku ruszyło centrum pobrań drive-thru

en
27-04-2020, 09:13
Centrum testowe Covid-19 drive-thru w Gdańsku rozpoczyna działanie 27 kwietnia 2020 r. To drugi taki punkt w Trójmieście.

Gdański punkt drive-thru powstał dzięki współpracy Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, Wojewody Pomorskiego, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Miasta Gdańska, przy wsparciu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Utworzenie Centrum było możliwe dzięki środkom przekazanym przez wojewodę pomorskiego Dariusza Drelicha, za które zakupiono niezbędne wyposażenie oraz zapewniono jego pracownikom środki ochrony osobistej. 

Testy pobierane są po wcześniejszej rejestracji telefonicznej. Rejestratorzy na podstawie odpowiedzi na zadane pytania kwalifikują pacjenta do bezpłatnego badania, na które należy przyjechać samochodem osobowym. Co istotne, z samochodu nie należy wysiadać. Osoby przychodzące na piechotę, komunikacją miejską czy też przyjeżdżają rowerem nie będą mogły skorzystać z testu.

Przed badaniem pacjenci identyfikowani są na podstawie dokumentu tożsamości z numerem PESEL. Wymaz pobierany jest standardowo z nosogardzieli i za pośrednictwem kuriera przekazywany do WSSE w Gdańsku. Badania molekularne wykonywane są metodą RT-PCR. Pacjent wraca do domu, a o wynikach informowany jest telefonicznie.

Więcej: gumed.edu.pl