Koronawirus: tylko publiczna ochrona zdrowia się sprawdza?

PAP/ms
27-04-2020, 07:54
Potrzeba sprawnego systemu ochrony zdrowia w wariancie harmonijnej współpracy sektora publicznego i prywatnego, przy bardzo ostrożnym wprowadzaniu świadczeń prywatnych - uważa kandydat Konfederacji na prezydenta Krzysztof Bosak.

Z apelem do kandydatów na prezydenta o opowiedzenie się za tym, czy zgadzają się lub nie zgadzają na prywatyzację szpitali i komercjalizację służby zdrowia, zwrócili się rzecznik sztabu wyborczego Andrzeja Dudy europoseł Adam Bielan oraz wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Bosak ocenił w rozmowie z PAP, że słowa przedstawicieli PiS są populizmem i cyniczną próbą wyzyskania w wyborach obaw części społeczeństwa. - Za skandaliczne trzeba uznać przypisywanie sobie przez PiS osiągnięć polskich medyków w walce z epidemią - dodał.

- Lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni od wielu lat nie otrzymują należnych im podwyżek. Na tym polu zawiódł zarówno rząd PiS, jak i rząd PO-PSL. W okresie epidemii rząd nie zadbał również odpowiednio o bezpieczeństwo medyków - przez wiele tygodni nie zapewniono im środków ochrony osobistej w odpowiedniej ilości, regularnych testów na koronawirusa, dodatków do wynagrodzeń ani innych form wsparcia postulowanych przeze mnie w Pakiecie dla Medyków - stwierdził.

Zdaniem Bosaka, aby przekonać się jak Polacy oceniają państwową służbę zdrowia wystarczy zapytać przypadkową osobę na ulicy. Długie kolejki i chroniczne niedoinwestowanie to tylko niektóre z wielu problemów.

- Polacy potrzebują sprawnego systemu ochrony zdrowia w wariancie harmonijnej współpracy sektora publicznego i prywatnego, przy bardzo ostrożnym wprowadzaniu świadczeń prywatnych. Elementy takiego systemu już są obecne - w końcu 80 proc. Polaków korzysta z prywatnej opieki dentystycznej. Ten proces powinien być ucywilizowany i prowadzony w taki sposób, by żaden Polak nie został pozbawiony opieki medycznej - zauważył.

W ocenie Bosaka, rząd wypowiada wojnę prywatnej ochronie zdrowia. - Takie nieodpowiedzialne działania na dłuższą metę pogorszą sytuację również publicznej opieki zdrowotnej - ocenił.

Podczas konferencji prasowej 26 kwietnia wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski dziękował pracownikom służby zdrowia. - Docierają informacje o tym, że prywatna służba zdrowia zawiodła. Cały ciężar walki z epidemią oparty jest na publicznej służbie zdrowia, o którą dbaliśmy, dbamy i będziemy dbali - zapewnił Karczewski. - To publiczna służba zdrowia, państwowe szpitale, których organami założycielskimi są samorządy i nie tylko samorządy, przejęła na siebie cały ciężar walki z epidemią - zauważył.

Adam Bielan ocenił, że są w Polsce ugrupowania, które - jak mówił - konsekwentnie od wielu lat domagają się komercjalizacji służby zdrowia.

Podczas sobotniego briefingu został przedstawiony spot, w którym przytoczono wypowiedzi polityków PO z kilku minionych lat, w tym byłej premier, byłej minister zdrowia Ewy Kopacz, marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego i byłego ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza w sprawie procesu prywatyzowania szpitali. 

Monika Zdziera