Utworzona w ciągu trzech tygodni placówka diagnostyczna Uniwersytetu Medycznego jest wyposażona w nowoczesny sprzęt do wykonywania badań metodą biologii molekularnej. W pierwszym etapie z badanej próbki klinicznej izolowany jest materiał genetyczny. To najbardziej niebezpieczny moment wymagający reżimu sanitarnego. W drugim etapie w izolacie wykrywany jest RNA tego konkretnego koronawirusa.
W laboratorium SARS pracują asystenci Zakładu Wirusologii oraz oddelegowani pracownicy z Katedry i Zakładu Mikrobiologii Farmaceutycznej oraz Katedry i Zakładu Biochemii i Biotechnologii Wydziału Farmaceutycznego. Pomagają także studenci – dwie osoby z V roku analityki medycznej i jedna z V roku farmacji.
W chwili obecnej w laboratorium funkcjonuje jednozmianowy system pracy, który w zależności od potrzeb może zostać poszerzony do dwuzmianowego.
Laboratorium znacznie przyspieszy i usprawni diagnozowanie podejrzanych o zakażenie SARS-CoV-2 pacjentów głównie hospitalizowanych w szpitalach klinicznych z możliwością włączenia innych potrzebujących jednostek.
To trzecia tego typu placówka w Lublinie oraz czwarta w województwie lubelskim.
Więcej: umlub.pl