Koronawirus: Remdesivir testowany eksperymentalnie w kilku polskich szpitalach

kan
24-04-2020, 11:53
Komisja Europejska zatwierdziła możliwość zastosowania eksperymentalnego leku w Polsce. W ramach badań klinicznych jest przekazywany przez producenta za darmo do konkretnych szpitali ze wskazań wynikających z konsultacji m.in. z ministerstwem zdrowia.

Ordynator oddziału zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu prof. Krzysztof Simon poinformował, że do wrocławskiego szpitala w ramach badań klinicznych trafił lek amerykańskiej firmy Gilead (nazwa leku nie została podana). Firma Gilead produkuje Remdesivir, który jest testowany w wielu krajach na świecie w leczeniu pacjentów z COVID-19.

Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz pytany przez dziennikarzy o ten lek i czy jest on remedium na koronawirusa odparł, że chodzi o lek Remdesivir. - Obecnie jeszcze ten lek nie będzie stosowany ani w Poznaniu, ani w Łodzi, ani w Warszawie, bo pierwsze wskazania były, że też te trzy szpitale obok Wrocławia skorzystają z tego leku - powiedział.

- Ten lek jest w trakcie badań klinicznych w USA, to jest producent ze Stanów Zjednoczonych; są badania kliniczne, to jest terapia eksperymentalna - zaznaczył rzecznik.

- Najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu trafi również do Poznania, być może także do Łodzi i do Warszawy. We Wrocławiu już ta terapia została zastosowana, teraz czekamy na efekty - na informację ze szpitala we Wrocławiu, jakie efekty przyniosła terapia tym lekiem, który - podkreślam - jest w fazie badań klinicznych - powiedział Andrusiewicz. 

autor: Rafał Białkowski