Pacjent zakażony u dentysty: procedury bezpieczeństwa nie są nowością

ms
24-04-2020, 11:25
- Od 20 lat leczę zęby osób z chorobami zakaźnymi, także procedury bezpieczeństwa w postępowaniu z pacjentem zakażonym nie są żadną nowością – poinformowała dr Ewa Konopelko-Śliżewska.

Na stronie NFZ  Białymstoku pojawiła się informacja, że dwa gabinety stomatologiczne w Białymstoku i Suchowoli oraz dentobus stacjonujący pod szpitalami jednoimiennymi w Łomży i Białymstoku udzielają pomocy osobom z podejrzeniem zakażenia koronawirusem i chorym na Covid-19. 

Pacjentów z kwarantanny i izolacji domowej, jak również chorych na Covid-19 przyjmuje w specjalistycznym gabinecie przy ul. Żurawiej w Białymstoku dr Ewa Konopelko-Śliżewska.

- Od 20 lat leczę zęby osób z chorobami zakaźnymi, także procedury bezpieczeństwa w postępowaniu z pacjentem zakażonym nie są żadną nowością. Osoby z koronawirusem są przyjmowane w oddzielnym pomieszczeniu. Pacjenci mogą pojawić się osobiście, jak również zadzwonić. Do tej pory zgłosiło się kilku pacjentów z ostrym bólem. W dwóch przypadkach przepisałam antybiotyk, jedna osoba przeszła zabieg. Cieszę się, że mogłam pomóc – mówi dr Ewa Konopelko-Śliżewska.

Sprawdziliśmy na stronie internetowej „Przychodnia Specjalistyczna.net Ewa Konopelko – Śliżewska”. Na razie nie ma żadnej informacji o leczeniu stomatologicznym pacjentów z COVID-19.

Chorzy na Covid-19 hospitalizowani w szpitalu wojewódzkim w Łomży oraz MSWiA w Białymstoku skorzystają z pomocy stomatologa w dentobusie, który naprzemiennie stacjonuje pod podlaskimi szpitalami jednoimiennymi.

Pacjenci z podejrzeniem zakażenia koronawirusem mogą również z skorzystać z pomocy stomatologa w Suchowoli. Osoby, które podczas kwarantanny domowej rozboli ząb, zostaną przyjęte w gabinecie stomatologicznym przy ul. Goniądzkiej 34.

Żeby skorzystać z wizyty u stomatologa podczas kwarantanny czy izolacji domowej, trzeba otrzymać przepustkę od sanepidu. Należy też umówić się telefoniczne na konkretny termin.

NFZ płaci gabinetom zarówno za gotowość do przyjęcia pacjentów, jak i za każdą wykonaną procedurę medyczną.