MZ: w czasie epidemii koronawirusa stomatologia nie jest priorytetem

ms
23-04-2020, 22:18
- Opieka stomatologiczna "w dalszej kolejności" jest priorytetem z uwagi na bezpieczeństwo chorych i bezpieczeństwo państwa. Liczę, że prywatne placówki będą się zaopatrywać w sprzęt ochronny na własną rękę - poinformował Wojciech Andrusiewicz, rzecznik MZ.

Ginekolodzy i stomatolodzy narzekają na brak środków ochrony osobistej, czy Ministerstwo to widzi?, Wojciech Andrusiewicz, rzecznik MZ  zapewnił, że środki ochrony osobistej są cały czas sprowadzane do Polski.

- Wyposażamy przede wszystkim szpitale, POZ. Zarówno POZ i apteki mogą występować drogą elektroniczną o maseczki, rękawiczki, płyny dezynfekcyjne. Otwieramy kolejne możliwości starania się o sprzęt ochrony osobistej - mówił.

Opieka stomatologiczna w dalszej kolejności jest priorytetem z uwagi na bezpieczeństwo chorych i bezpieczeństwo państwa, ale również tam - w miarę możliwości - będą kierowane środki ochrony osobistej.

Na pytanie, czy także prywatne placówki będą zaopatrywane w środki ochrony osobistej za pośrednictwem MZ, odparł, że jeśli będą takie możliwości, tam także będzie to przekazywane.

- Ale pamiętajmy, na dziś nie ma już większego problemu z dostępem do środków ochrony osobistej. One pojawiają się w sklepach spożywczych, na poczcie. To nie jest ten etap, kiedy walczyliśmy o każdą maseczkę i rękawiczki. Liczę, że prywatne placówki będą się zaopatrywać również w ten sprzęt na własną rękę - powiedział.