Dentysto, czy także jesteś w stanie zachować takie środki ostrożności?

ms
23-04-2020, 09:29
Gabinety stomatologiczne przygotowują się do odmrożenia działalności. Jedni o tym myślą, inni działają. Jakie standardy trzeba będzie zachować? Czy obowiązywać ma zdrowy rozsądek, własne rozeznanie, czy precyzyjne wytyczne? W stanie nadzwyczajnym ujawniają się liderzy.

Lekarz dentysta Ewa Wawrzynowska - Zawojska z Kliniki „Architekci Stomatologii” w Strzegomiu prezentuje w rozmowie z portalem strzegom.pl podjęte środki ostrożności. Wymieńmy je w punktach.

Sposób rejestracji, odbywa się tylko drogą telefoniczną, w rozmowie jest przeprowadzany wywiad epidemiologiczny oraz konsultowana przyczyna zgłoszenia się pacjenta.

Pacjenci po wstępnej kwalifikacji telefonicznej sprawdzani są przez system, który pozwala określić, czy dany pacjent przebywa na kwarantannie, czy też nie (pacjenci zakażeni nie są przyjmowani, przekierowani do ośrodków wyższej referencyjności).

Pacjent po zarejestrowaniu się, przyjeżdża pod gabinet i kontaktuje się z lecznicą telefonicznie. Koordynator udaje się po pacjenta i ubiera go w czepek, kombinezon, okulary, maseczkę, rękawiczki, zakłada nakładki na obuwie. Procedura rozbierania i ubierania obywa się w specjalnie do tego przeznaczonej śluzie, poza gabinetem. Następnie pacjent jest prowadzony przez koordynatora do gabinetu.

Po zakończonym leczeniu koordynator odprowadza pacjenta do śluzy, gdzie go rozbiera ze środków jednorazowego użytku, Pacjent w maseczce wychodzi ze śluzy do domu.

Lecznica korzysta z szeregu środków i urządzeń związanych z dezynfekcją pomieszczeń, powietrza, powierzchni płaskich oraz odzieży ochronnej dla pacjenta oraz dla personelu oraz sterylizacją sprzętu wielokrotnego użytku:
- lampy bakteriobójcze oraz lampy przepływowe UV;
- urządzenia do filtracji powietrza (używane w salach intensywnej terapii);
- maty dezynfekcyjne;
- środki do dezynfekcji, które są dostępne w każdym miejscu, w którym przebywają pacjenci oraz personel;
- środki ochrony osobistej, takie jak maseczki ffp2/ffp3, maseczki chirurgiczne, kombinezony, fartuchy, ochronne gogle a na nie przyłbice, rękawiczki – kilka warstw (2 lub 3)  w zależności od przeprowadzanego zabiegu, osłony na obuwie, czepki;
- ozonowanie, ale także zamgławianie powierzchni pozwalające szybko zdezynfekować cały gabinet;
- strefy brudne, czyste, dodatkowe śluzy do przebierania się personelu oraz dezynfekcji środków ochrony bezpośredniej;
- pełen ciąg dekontaminacji wraz z narzędziami (proces zapewniający bezpieczne funkcjonowanie całego procesu mycia, dezynfekcji, sterylizacji i dokumentacji);
- ozonowanie ubrań jednorazowych przed ich wyrzuceniem lub oddaniem do spalania (wykluczenie ryzyka potencjalnych zakażeń).