Koronawirus: laboratorium w Zabrzu nie pracuje do czasu weryfikacji wyników

ms
22-04-2020, 12:30
Zawieszenie działalności laboratorium w Zabrzu ma związek z dość dużą liczbą błędnych wyników testów - powiedział rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz.

Andrusiewicz został zapytany podczas konferencji prasowej o sytuację związaną z laboratorium w Zabrzu w woj. śląskim, którego działalność została zawieszona we wtorek.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz zapytany został o przyczynę zawieszenia działalności laboratorium w Zabrzu wykonującym testy w kierunku COVID-19. Wyjaśnił, że taka decyzja związana była z dość dużą liczbą błędnych wyników.  

Laboratorium w Zabrzu wykryło zakażenie SARS-CoV-2 i 22 pacjentów i pracowników Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 Jastrzębiu-Zdroju. Okazało się jednak, że wyniki badań laboratoryjnych były nieprawidłowe i trzeba je było powtarzać. Później okazało się, że w żadnej z przebadanych próbek pobranych od pacjentów i pracowników szpitala w Jastrzębiu-Zdroju nie potwierdzono koronawirusa. 

Laboratorium w Zabrzu przekazało wszystkie posiadane próbki do Państwowego Zakładu Higieny, który ma je zweryfikować otrzymany materiał.