Dwie młode dentystki jako ochotniczki pracują w szpitalu w Knurowie

ms
22-04-2020, 08:49
Aleksandra Kasprzak i Kinga Haponik - Masarczyk zgłosiły się do szpitala w Knurowie, aby w ramach wolontariatu pomagać lekarzom i pielęgniarkom w opiece nad pacjentami na oddziale chorób wewnętrznych.

Dwie młode dentystki pracują w szpitalu w Knurowie od 17 kwietnia. - Nie jesteśmy w grupie ryzyka zakażenia koronawirusem, nie mieszkamy ze starszymi osobami, a pomóc po prostu trzeba - wyjaśniają.

Dyrekcja, personel i pacjenci szpitala dziękują za postawę, zrozumienie i pomoc.

Podziękowania jak najbardziej zasadne, chociaż to tak niewiele. Bezinteresowna pomoc, w ramach której młode dziewczyny oddają potrzebującym swoją pracę, zdrowie i nie można tego wykluczyć, że życie - po prostu wzrusza. W dzisiejszych czasach to forma bohaterstwa, na które niewielu jest stać.    

Kinga Haponik - Masarczyk jest aktywna na FB, przekonuje innych m.in.: Noszenie masek przez wszystkich może ograniczyć szerzenie się wirusa. Wirus SARS-CoV-2 przenoszony jest również przed wystąpieniem objawów choroby, dlatego nawet Ty nieświadomie możesz zakazić drugiego człowieka. Z tego powodu apeluję - wychodząc z domu zakładaj maseczkę! Nie masz maseczki chirurgicznej? Możesz założyć maskę antysmogową, sam uszyć maseczkę albo zasłonić twarz szalem lub chustą. Lepsze to niż nic!

***

Władze województwa śląskiego, tak jak innych województw w całej Polsce zaapelowały do środowiska medycznego o gotowość do podjęcia pracy przy bezpośrednim zwalczaniu epidemii koronawirusa.

- Bardzo liczymy na pozytywny odzew ze strony środowiska medycznego. Sytuacja, w jakiej się obecnie znajdujemy jest bezprecedensowa, a wspólne działania na rzecz zwalczania groźnego wirusa są teraz szczególnie istotne – apeluje wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

W przypadku pozytywnego odzewu, skierowanie do pracy przy zwalczaniu epidemii będzie realizowane na podstawie art. 47 ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. z 2019 r. poz. 1239, z późn. zm.).

Kontakt: Wydział Zdrowia Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego nz-sekretariat@katowice.uw.gov.pl lub dzwoniąc pod numer 32 20 77 455.