Koronawirus atakuje nerki

PAP/ms
21-04-2020, 07:57
Zakażenie wywołane przez koronawirusa powoduje ostre uszkodzenie nerek. Do takich następstw dochodzi u ponad 10 proc. pacjentów zakażanych SARS-CoV-2, a w przypadku ciężkiego przebiegu choroby nawet dwa razy częściej - informuje 21 kwietnia "Nasz Dziennik".

Gazeta zauważa, że przyczyny są nadal badane przez lekarzy i naukowców z całego świata. - Nie jest do końca jasne, czy do uszkodzenia dochodzi w wyniku ciężkiej niewydolności wielonarządowej pacjenta, czy swoistego działania wirusa - powiedział "Naszemu Dziennikowi" dr hab. Szymon Brzósko, adiunkt I Kliniki Nefrologii i Transplantologii z Ośrodka Dializ UM w Białymstoku.

Jeśli pacjent przechodzi zakażenie w sposób ostry, to jego ogólny zły stan zdrowia odzwierciedla się również poprzez złe funkcjonowanie nerek. - Do tej pory opisano wiele dysfunkcji nerek. Jedną z nich są zaburzenia cewek nerkowych, czyli elementu nerek, który jest odpowiedzialny za utrzymanie równowagi elektrolitowej organizmu, stałego stężenia jonów w osoczu krwi - wyjaśnił lekarz.

Nefrolog wymienia również zmiany podobne do kłębuszkowych zapaleń nerek, a także opisane przypadki pacjentów, u których wystąpił białkomocz. Na powikłania związane z wystąpieniem białkomoczu zwraca także uwagę prof. Wojciech Załuska, dziekan Wydziału Lekarskiego UM w Lublinie, kierownik Kliniki Nefrologii Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie.