MZ: testy na koronawirusa z Korei Płd. - walidowane

PAP/ms
20-04-2020, 10:23
Pierwsze próby tzw. szybkich testów na koronawirusa sprowadzonych z Korei Południowej wypadają dobrze – poinformował 20 kwietnia rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Na dniach testy mają wejść do użytku. Rzecznik mówił też o planach ograniczenia pracy personelu medycznego w kilku miejscach.

Rzecznik MZ  Wojciech Andrusiewicz pytany w Polsat News o sprowadzone z Korei Południowej szybkie testy na obecność koronawirusa poinformował, że przechodzą proces walidacji w Państwowym Zakładzie Higieny. - Sprawdzamy wiarygodność wyników i czułość tych testów. Pierwsze próby wypadają dobrze, więc jesteśmy dobrej myśli. W tym tygodniu powinny wejść do użytku i być ukierunkowane właśnie m.in. na personel medyczny, a także na badanie personelu domów pomocy społecznej. Są to szybkie testy, które pozwolą szybko przebadać choćby służby medyczne - podkreślił.

Rzecznik MZ doprecyzował, że resort pracuje nad rozwiązaniem, zgodnie z którym po decyzji dyrektora placówki pracownik będzie musiał świadczyć pracę w jednym miejscu. - W zamian za to będzie przysługiwała mu gratyfikacja finansowa w postaci utraconych dochodów, które mógł uzyskać w innym miejscu - tłumaczył Andrusiewicz.

Na pytanie, czy takie ograniczenia nie wpłyną na brak personelu medycznego w innych placówkach, rzecznik resortu odpowiedział, że priorytetem jest obecnie ograniczenie możliwości zakażania się.

- Jak widzimy, chociażby po domach pomocy społecznej czy ogniskach choroby w szpitalach, czasem zdarza się, że kadra medyczna czy opiekunowie w DPS-ach mogą przenosić zakażenie, pracując w kilku placówkach - wskazał.

Karolina Mózgowiec