Dentysta przez internet? Zapotrzebowanie jest.

ms
16-04-2020, 12:03
Implaneo Dental Clinic w Bogenhausen (wschodnia część Monachium) jest pierwszą kliniką w Monachium, która na stale wprowadza wideokonsultację. Jak to działa?

Dentyści Hannes Wachtel i Paul Schuh, którzy są pracownikami Implaneo Dental Clinic testują nowy tryb konsultowania pacjentów. Tego typu usługi planowane były w Implaneo na długo przed kryzysem koronawirusa, ale teraz prace przyspieszono. Wideokonsultacje mają wypełniać lukę między badaniem na fotelu dentystycznym a rozmową przez telefon.

W pierwszej kolejności pacjent zgłasza swój problem telefonicznie lub mailowo. Jeśli jest taka potrzeba i pacjent zgadza się na wirtualne spotkanie, otrzymuje link i kod dostępu za pośrednictwem wiadomości SMS. Dzięki hasłom dostępowym osoba konsultowana dociera do wirtualnej poczekalni, skąd lekarz dentysta „zabiera” ją do gabinetu. Stomatolog widzi pacjenta, a pacjent widzi lekarza.

- Taka wersja oczywiście jest lepsza niż rozmowa telefoniczna - mówi Hannes Wachtel i dodaje, że zwłaszcza w przypadku pierwszego kontaktu ważne jest, aby lekarz miał jakikolwiek pogląd na stan jamy ustnej pacjenta.

- Jeśli na przykład ząb pacjenta się złamał - mówi Wachtel - mogę poprosić o przybliżenie się do kamery, zobaczę wówczas co się dzieje. Bywa, że pacjent może również przesłać wcześniej zrobione zdjęcia rentgenowskie uzębienia, które są cenną informacją dla dentysty, niezależnie od okoliczności ich wykonania.

O ile leczenie nie jest pilnie wymagane, lekarz może uspokoić pacjenta i na przykład zalecić wykupienie leków w aptece wypisując e-receptę. Bywa, że na ostateczną diagnozę trzeba poczekać dzień lub dwa - do momentu rozwoju sytuacji.

Natomiast gdy leczenie jest rzeczywiście konieczne, może być ono lepiej zaplanowane (z wyprzedzeniem). Pacjent przybędzie do lecznicy na umówiony termin, zostanie poddany szybkiemu testowi w kierunku COVID-19, co zmniejszy ryzyko zakażenia personelu.

Trzech z sześciu dentystów Implaneo zostało przeszkolonych w zakresie nowego narzędzia. Na razie spotkania będą odbywać się na żądanie, później planowane jest ustalenie stałych godzin realizowania wideokonsultacji.

- Kto wie, może pewnego dnia jeden z naszych lekarzy będzie cały czas siedział przy monitorze – przewiduje Hannes Wachtel.

Porady wideo dla pacjentów są darmowe, ale po dopełnieniu formalności Implaneo zakłada, że będzie rozliczał świadczenia za pośrednictwem ubezpieczycieli.