Dodatek do wynagrodzeń i specjalne polisy ubezpieczeniowe dla medyków

PAP/ms
14-04-2020, 12:19
Niestety to tylko postulaty jednego z kandydatów na prezydenta - Krzysztofa Bosaka, który postuluje wysoki dodatek do wynagrodzenia, specjalne polisy ubezpieczeniowe i gwarancja prawa do zasiłku chorobowego.

Podczas konferencji prasowej przed Sejmem Bosak poinformował, że proponowany przez niego pakiet medyczny był konsultowany z lekarzami i innymi medykami.

Polityk przyznał, że poruszyły go te informacje, które pokazują, że - jak relacjonował - osoby, które są na pierwszym froncie walki z epidemią, którym politycy w ostatnich dniach i obywatele dziękowali bijąc brawo, nie mają zabezpieczonych często podstawowych swoich praw.

- Co więcej, jeżeli zaczną o tym mówić, grozi im się zwolnieniami z miejsc pracy i te zwolnienia wykonuje się - mówił. Według niego, medycy mają też zakaz wypowiadania się publicznie o tym, jak naprawdę wyglądają warunki ich pracy.

Bosak podkreślił, że propozycja 7-punktowego pakietu medycznego powstała z myślą o wszystkich medykach, a więc zarówno o lekarzach, jak pielęgniarkach i ratownikach medycznych.

Pierwszym postulatem z tego pakietu jest zapewnienie im środków ochrony osobistej wysokiej jakości w odpowiedniej ilości.

Drugim - regularne testy na obecność koronawirusa.

Trzecim - miejsca noclegowe dla każdego medyka, który nie chce narażać swoich domowników na zarażenie.

Czwartym - wysoki dodatek do wynagrodzenia oraz zwolnienie z ZUS i PIT za cały okres epidemii.

Piątym - specjalne polisy ubezpieczeniowe na wypadek zachorowania lub śmierci

Szóstym - gwarancja prawa do zasiłku chorobowego, niezależnie od formy zatrudnienia.

Siódmym postulatem - ochrona podstawowych wolności, w tym zakaz zwalniania z pracy za krytyczne wobec rządu i szpitala wypowiedzi w mediach.

Kandydat na prezydenta zapowiedział, że na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu Sejmu, Konfederacja będzie "naciskać", aby wszystkie postulaty z pakietu medycznego, były uwzględnione przez ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.

Jak dodał, minister Szumowski ma dobre notowania społeczne, być może ten siódmy punkt jest częściowo odpowiedzią, dlaczego tak dobre i przekonywał, że do społeczeństwa niestety nie docierają negatywne informacje o tym, co rzeczywiście dzieje się w sektorze ochrony zdrowia.

- Będę naciskał na to, żeby wszyscy, a w szczególności ci bardziej zapomniani, ci bardzie pomijani, mniej doceniani pracownicy sektora zdrowia, jak pielęgniarki i ratownicy medyczni byli zabezpieczeni przed konsekwencjami choroby COVID-19, i żeby ich wysiłek był tez doceniany finansowo - oświadczył Bosak.

Mieczysław Rudy