Koronawirus: Lombardia ma zdecydowanie wyższy potencjał medyczny niż Polska

PAP/ms
13-04-2020, 20:50
- Poziom służby zdrowia w Lombardii - jeśli chodzi o sprzęt - jest znacznie wyższy niż w Polsce. Włosi mają w Lombardii dobrze zorganizowaną służbę zdrowia. To, że zginęło tam tak dużo ludzi musi być dla nas przestrogą, musimy szczególnie uważać, mając świadomość, iż nasze rezerwy są znacznie, znacznie mniejsze - podkreślił dr Paweł Szczuciński.

Polscy lekarze i ratownicy przez 10 dni uczestniczyli w naukowej misji medycznej we Włoszech. Jej celem była wymiana doświadczeń dotyczących form i sposobów organizacji krajowego systemu ochrony zdrowia pod kątem skuteczności zarządzania walką z epidemią SARS-CoV-2. Misja była realizowana przez Wojskowy Instytut Medyczny przy udziale Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej.

Wnioski z misji polskich medyków we Włoszech będą realizowane w Polsce; m.in. podjęto już decyzję o utworzeniu na terenie Wojskowego Instytutu Medycznego tymczasowego szpitala modułowego - mówił dr Paweł Szczuciński, który właśnie wrócił Z Włoch.

Jeden z uczestników misji, dr Paweł Szczuciński poinformował w Polsat News, że obecnie przygotowywany jest raport dla Wojskowego Instytutu Medycznego, wnioski zaś z misji we Włoszech będą realizowane w Polsce.

Jak mówił, m.in. na podstawie wniosków z misji podjęto decyzję o utworzeniu na terenie Wojskowego Instytutu Medycznego tymczasowego szpitala modułowego; za wzór ma służyć szpital polowy w Bergamo. - Będziemy chcieli pozyskiwać lekarzy, pielęgniarki, ratowników, którzy mają doświadczenie w pracy na intensywnej terapii. Korzystając z tych doświadczeń, które uzyskaliśmy, myślimy cały czas o przyszłości - podkreślił.

Szczuciński mówił, że z włoskiej misji polscy medycy przywieźli konkretne schematy postępowania, a teraz dzielą się tymi doświadczeniami. - Włosi stworzyli pewne narzędzia, dzięki temu, że mieli do czynienia z ogromną liczbą pacjentów - mówił. Dodał, że chodzi o narzędzia, na postawie których można tworzyć algorytmy i kierować pacjentów chorych na Covid-19 - tych ciężko chorych pacjentów w szczególności - w odpowiednie ścieżki terapeutyczne. (PAP)

Aleksandra Rebelińska