Szybkie testy dla lekarzy? W sferze obietnic MZ.

PAP/ms
13-04-2020, 15:53
- Pracujemy nad zakupem szybkich testów; będą one skierowane w pierwszej kolejności do personelu medycznego - poinformował 14 kwietnia wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Cieszyński pytany o to, czy możemy obecnie mówić o trendzie spadkowym zakażeń koronawirusem odparł, że resort monitoruje dane na bieżąco, jednak jest jeszcze za wcześnie, żeby mówić o jakimś trendzie.

Wiceszef MZ pytany był także o kwestię kierowania na badania lekarzy i personelu medycznego, którzy stanowią sporą część wszystkich zakażonych. Jak powiedział, trwają rozmowy w sprawie zakupu szybkich testów m.in. dla personelu medycznego.

- My teraz pracujemy nad zakupem takich szybkich testów, które nie wymagają tak długiego czasu oczekiwania, jak te (...), które są teraz wykorzystywane w diagnostyce - powiedział Cieszyński.

- One z pewnością, w pierwszej kolejności, będą skierowane właśnie do personelu medycznego - zapewnił.

Wiceszef MZ podkreślił, że to właśnie medycy są dziś na "pierwszej linii frontu", dlatego wszystkie działania MZ w zakresie dostarczania środków ochrony osobistej będą nakierowane przede wszystkim do pracowników służby ochrony zdrowia. (PAP)

Mateusz Roszak