Branża stomatologiczna bliska upadku

ms
14-04-2020, 07:49
Brytyjskie Towarzystwo Stomatologiczne (BDA) ostrzega, że 75 proc. praktyk stomatologicznych w Irlandii Północnej upadnie w ciągu najbliższych trzech miesięcy.

Samorząd stomatologów domaga się szybkiej interwencji rządowej wskazując na wyniki sondażu, który pokazuje, że 20 proc. praktyk może upaść w ciągu miesiąca, a 75 proc. po kolejnych dwóch miesiącach. Badanie BDA obejmowało prawie 25 proc. wszystkich praktyk dentystycznych w Wielkiej Brytanii, pracujących prywatnie i na na zlecenie NHS.

Najbardziej narażone na upadłość okazały się praktyki w Irlandii Północnej, które w 76 proc.  ma bardzo niskie kontrakty z NHS, a 25 proc. z nich pracuje tylko prywatnie.

Spośród 116 praktyk operujących w Irlandii Północnej, które odpowiedziały na ankietę, 17 proc. próbowało już uzyskać pożyczkę interwencyjną wspieraną przez rząd.

Około 72 proc. nie było w stanie obsługiwać kredytu, a połowa z nich już skorzystała z pożyczek komercyjnych.

Przewodniczący BDA Mick Armstrong powiedział, że praktyki w całej Irlandii Północnej są o kilka tygodni od krawędzi, a wielu z nich jest obciążonych długiem, którego nigdy nie będą w stanie spłacić . Stomatologia nie jest w stanie przetrwać tej burzy, aby utrzymać się na powierzchni.

Dla współpracujących z NHS zostały zaoferowane pewne wsparcie rządu, BDA powiedział potencjalna utrata prywatnej opieki stomatologicznej opuści pozostałe praktyk stanie popytu spotkać pacjenta.

Wydatki na prywatną opiekę stomatologiczną w Wielkiej Brytanii od 2012 r. przekraczają cały budżet NHS na opiekę stomatologiczną.