Koronawirus opóźnia uruchomienie Stomatologicznego Centrum Klinicznego UM w Lublinie

ms
07-04-2020, 09:33
Otwarcie Stomatologicznego Centrum Klinicznego UM w Lublinie planowano na maj. To nierealne, chociaż budynek już stoi. Należy go wyposażyć w sprzęt.

- Po półwieczu, dzięki naszym staraniom, dostaliśmy szansę zbudowania nowej stomatologii. Obiekt spełnia nasze marzenia o bazie dydaktyczno-leczniczej oraz naukowej, na miarę XXI wieku – podkreśla prof. Andrzej Drop, rektor Uniwersytetu Medycznego, którego cytuje Dziennik Wschodni.

Centrum ma pełnić nie tylko funkcję dydaktyczną, ale przede wszystkim kliniczną. Podobnie jak w dotychczasowej siedzibie, będą w nim wykonywane m.in. zabiegi finansowane przez NFZ. Otwarcie było zapowiadane na maj, ale te plany pokrzyżowała epidemia koronawirusa.

- Trwamy jednak w nadziei i wierzymy, że z początkiem października w tym budynku będą już odbywały się zajęcia ze studentami. Jest już zgoda na użytkowanie, niebawem ruszą przetargi na wyposażenie wnętrz – mówi dla Dziennika Wschodniego Włodzimierz Matysiak, rzecznik uczelni .

***

Nowy budynek ma siedem kondygnacji, 9 tys. mkw. powierzchni całkowitej, niemal dwukrotnie więcej niż obiekty obecnie służące uniwersyteckiej stomatologii. Będzie tu wielofunkcyjna sala wykładowa, sale do ćwiczeń i seminariów poszczególnych katedr i zakładów, gabinety stomatologiczne do leczenia standardowego i specjalistycznego wraz z salą do zabiegów w znieczuleniu ogólnym.

Centrum zostanie wyposażone w 136 foteli stomatologicznych z najnowocześniejszym oprzyrządowaniem oraz inną aparaturę, w tym specjalistyczne tomografy komputerowe. - Uczelnia zamierza tu m.in. rozwinąć poradnictwo stomatologiczne dla dzieci i dorosłych z orzeczoną niepełnosprawnością (będą pomieszczenia do leczenia w znieczuleniu ogólnym), leczenie powikłań terapii onkologicznych, wczesną diagnostykę raka w jamie ustnej, leczenie i monitorowanie zmian przed nowotworowych u pacjentów  - informował prof. Andrzej Drop, rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Nowy obiekt powstał przy ul. Chodźki 6 w Lublinie. Fundusze na tę inwestycja (w sumie 52 mln zł) pochodzą z dotacji Ministerstwa Zdrowia (30 mln zł), ze środków własnych Uniwersytetu Medycznego (kolejne 11 mln zł) oraz ze sprzedaży "starej stomatologii" przy Karmelickiej (11 mln zł).