Ryzyko zarażenia koronawirusem u dentysty jest bardzo, bardzo niskie?

ms
06-04-2020, 13:45
Ryzyko zarażenia koronawirusem u dentysty jest bardzo, bardzo niskie – uważa Michael Frank prezes Stowarzyszenia Dentystów z Hesji.

Michael Frank twierdzi wręcz, że nie trzeba rezygnować z planowanych zabiegów. - Pacjenci nie powinni mieć obaw przed wizytą u dentysty, nie podejmują z tego tytułu większego ryzyka  – dodał prezes Landeszahnärztekammer.

- Nasze żelazne procedury, związane z higieną są tak dobre, że praktycznie nie ma ryzyka infekcji - tak było przed erą koronawirusa, tak jest obecnie - powiedział Frank. W praktykach stomatologicznych wprowadzono umawianie wizyt przez telefon ze wstępną oceną stanu zdrowia pacjentów. Ich przepływ został zmodyfikowany tak, aby w poczekalni była jedna osoba.

Oczywiście należy wystrzegać się procedur, które mogą być związane z powstaniem aerozolu (takie zalecenie jest Instytutu Roberta Kocha).

- Maski w wersji FFP2 są trudne do zdobycia i powinny być zarezerwowane dla określonych klinik, lekarzy i specjalistów. Dentyści mogą chronić się za pomocą maseczki higienicznej. To jest całkowicie wystarczające – uważa prezes.

- Asystenci medyczni również nie są zagrożeni - powiedział Frank. - Jeśli przestrzegasz zasad higieny, nie ma teraz większego niebezpieczeństwa niż wcześniej – dodał.