Koronawirus: wzrośnie liczba pacjentów, którym brakuje zębów?

kan
06-04-2020, 11:32
Efektem braków w środkach ochrony osobistej będzie przyrost bezzębia w społeczeństwie - ostrzegają brytyjscy dentyści.

Część pacjentów próbuje już teraz samodzielnie w domu leczyć sobie zęby, ponieważ z powodu epidemii koronawirusa opieka stomatologiczna jest niedostępna. Jak wiadomo potrzeba matką wynalazków, jednym ze sposobów radzenia sobie z problemem jest na przykład zapełnianie luki po wykruszonym wypełnieniu masą klejąca typu Blu Tack.

Blu Tack: plastyczna masa klejąca wielokrotnego użytku podobna w konsystencji do plasteliny lub kitu. Nie wysycha i stosunkowo łatwo ją odlepić. Stosowana do mocowania lekkich elementów (takich jak plakaty lub kartki papieru) do ścian, tablic lub innych suchych powierzchni.

Jak przyznał w wywiadzie dla BBC członek Welsh General Dental Practice Committee, lek. stom. Tom Bysouth - lekarze dentyści mają olbrzymi dylemat etyczny, który można sprowadzić do pytania - czy lepiej uratować ząb, czy może lepiej uratować życie. 

Niestety nawet gabinety przyjmujące pacjentów w trybie pomocy doraźnej (stworzone po tym jak praktyki stomatologiczne zawiesiły działanie) - mają bardzo ograniczoną ilość środków ochrony osobistej.

Pacjent, który ma problem stomatologiczny może korzystać z telefonicznych konsultacji, dostać receptę na środki przeciwbólowe i antybiotyki, jednak zabiegi ograniczane są jedynie do najpilniejszych przypadków.

Chirurg stomatologiczny Lowri Myrddin, napisał list do premiera, w którym ostrzega, że ilość środków ochrony osobistej maleje co będzie miało katastrofalne skutki dla pracowników medycznych.

Władze Walii zapewniają, że zaopatrzenie dentystów w odpowiednie wyposażenie jest priorytetem, jednak rutynowa opieka stomatologiczna, zabiegi i wizyty kontrolne są obecnie anulowane.

Więcej: bbc.com