Koronawirus: studenci GUMed drukują przyłbice ochronne

ms
06-04-2020, 06:05
200 przyłbic ochronnych dla pracowników ochrony zdrowia wyprodukowali studenci kierunku lekarskiego GUMed.

Uruchomieniem produkcji przyłbic zajęły się studenci V r. kierunku lekarskiego ED – Marlon Souza Luis i Agastya Patel oraz Zuzanna Grochecka, studentka VI r. kierunku lekarskiego.

Produkcja odbywa się na drukarkach 3D. Studenci wykorzystali umiejętności praktyczne wyniesione z fakultetu prowadzonego przez dr. Jarosława Meyera-Szarego z Kliniki Kardiologii Dziecięcej i Wad Wrodzonych Serca GUMed.

- Cieszę się, że absolwenci naszego niedawnego fakultetu na temat zastosowania w medycynie technologii drukowania 3D mogli w tak krótkim czasie wykorzystać w praktyce nabyte umiejętności i wiedzę, niosąc wielką pomoc w walce z pandemią COVID-19 – mówi dr J. Meyer-Szary.

Przyłbice powstają w Pracowni druku 3D Kliniki Kardiologii Dziecięcej i Wad Wrodzonych Serca GUMed. Do tej pory powstawały tu głównie modele serca wykorzystywane w edukacji pacjentów i studentów, a także do szkolenia lekarzy przed nietypowymi zabiegami.

- Wypróbowaliśmy 12, pobranych z internetu i udoskonalonych prototypów, zanim zdecydowaliśmy się na model, który odpowiada naszym potrzebom – tłumaczy Marlon Souza Luis.

- Ostateczny projekt został przygotowany po opracowaniu 6 różnych wersji w ciągu trzech dni, w oparciu o opinie otrzymane od użytkowników, którzy już korzystali z przyłbic z GUMed jako pierwsi, - od specjalistów z kardiologii dorosłych, kardiologii dziecięcej, pediatrii onkologicznej, radiologii i personelu ochotniczego.

Obecna wydajność drukarek umożliwia produkcję 24 zestawów osłon na okulary dziennie.

Ogromną pomocą byłby zakup dodatkowych drukarek – każda znacząco zwiększyłaby przepustowość Pracowni, co może już niedługo mieć ogromne znaczenie.
Wpłaty na ten cel poprzez serwis.

źródło: GUMed