Każdy lekarz ma prawo skierować pacjenta na testy

PAP/ms
05-04-2020, 14:59
Każdy lekarz może kierować pacjenta na testy - zapewnił 5 kwietnia w Polsat News wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

- Stale analizujemy wszystko, co zgłasza do nas samorząd zawodowy, ponieważ to on reprezentuje personel medyczny - zapewnił Cieszyński.

- Ja tylko chciałbym przypomnieć (...), że mamy te zwiększone wypłaty zasiłku chorobowego - 25 proc. w stosunku do wszystkich innych pracowników, którzy są poddani kwarantannie. Mieliśmy kilkanaście tysięcy osób z personelu medycznego szpitali jednoimiennych z dodatkowym ubezpieczeniem, wykupionym przez Ministerstwo Zdrowia - mówił wiceminister zdrowia o aktualnej sytuacji personelu medycznego.

Wyjaśnił, że to jest ubezpieczenie przygotowane wspólnie z PZU, które zapewnia specjalne świadczenie na wypadek, gdyby lekarz lub członek jego rodziny był zarażony koronawirusem.

- Oczywiście, przygotowujemy specjalne rozwiązania dla personelu medycznego, ponieważ medycy - ale też przedstawiciele służb państwowych, mówię tu o policji, o straży granicznej - są dzisiaj na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem i dlatego takie specjalne rozwiązania już są przekazane do realizacji, czy już są wdrożone - zapewnił Cieszyński.

Wiceminister zdrowia zapowiedział, że kolejne też będą wdrażane. - Myślę, że to będzie najlepszy moment na to, aby szczegółowo odnieść się do tych postulatów Naczelnej Rady Lekarskiej - dodał.

Pytany o to, od kiedy wchodzi w życie finansowanie testów na koronawirusa we wszystkich placówkach medycznych i jak to będzie wyglądać, Cieszyński odpowiedział: zarządzenie prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), które kieruje ten strumień pieniędzy do placówek służby ochrony zdrowia, zostało już podpisane.

- To oznacza, że tak naprawdę każdy lekarz może kierować tego pacjenta na testy. Mówimy tu, oczywiście, także o finansowaniu tych testów dla medyków - wyjaśnił. Wiceminister zaznaczył, że te laboratoria funkcjonują, ale też kolejne będą dołączane w najbliższych dniach. (PAP)

Grzegorz Janikowski