Infolinia OZZL: „Prawo pracy w kontekście pandemii”

ms
03-04-2020, 15:53
Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy uruchomił infolinię: „Prawo pracy dla lekarzy w kontekście pandemii”.

Lekarze przez całą dobę mogą dzwonić na numer:  501 538 539  przedstawiając problemy dotyczące m.in. prawa pracy, zwłaszcza w zakresie zatrudnienia, warunków pracy (w tym BHP), wynagrodzenia itp.

Infolinia zaczęła działać od 3. kwietnia 2020 r.

OZZL przedstawi również na swojej stronie www.ozzl.org.pl „poradnik”, czyli zestawienie najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi w pilnych sprawach.

Uruchomienie infolinii jest elementem akcji #ChrońMedyka prowadzonej przez OZZL.

Główne postulaty związkowców:
* Zapewnienie odpowiednich środków ochrony indywidualnej dla każdego pracownika ochrony zdrowia. Bez tego nie tylko konieczne będzie odsunięcie od pracy licznej grupy pracowników zakażonych lub przebywających na kwarantannie, ale dodatkowo szpitale i inne placówki ochrony zdrowia staną się ogniskami „propagacji” epidemii.
* Możliwość wykonania testów na obecność koronawirusa przez medyków – na żądanie raz w tygodniu – nie tylko w celu ochrony ich zdrowia (statystyki wskazują, że nawet 17 proc. zakażonych w naszym kraju to medycy!), ale także po to, aby szpitale nie stały się głównymi ogniskami epidemii.
* Jednolite niezależnie od formy zatrudnienia zabezpieczanie socjalne na wypadek czasowej lub stałej niezdolności do pracy oraz gwarantowaną rentę rodzinną dla rodzin medyków na wypadek ich śmierci.
* Jednolite dla wszystkich placówek wytyczne medyczne i organizacyjne w warunkach epidemii w szpitalach dla wszystkich poziomów opieki, dotyczy to również instrukcji w sprawie zachowania medyków w różnych sytuacjach, również po pracy.

Krzysztof Bukiel przewodniczący ZK OZZL