W Polsce można byłoby na dobę wykonać do 20 tys. testów

PAP/ms
01-04-2020, 13:42
MZ wydaje się, że ma potencjał, aby móc realizować do 20 tys. testów na dobę. - Pracujemy nad zwiększeniem wydajności laboratoriów i nad uruchomieniem kolejnych. Dziś jest robionych około 5 tys. testów dziennie, ale wydaje się, że mamy potencjał, aby móc dojść do 15-20 tys. testów na dobę - stwierdził wiceszef MZ Sławomir Gadomski.

Pytany 1 kwietnia w Polsat News ile jest obecnie w Polsce laboratoriów do wykonywania testów na obecność koronawirusa, wiceminister Gadomski odpowiedział, że zaczynaliśmy tak naprawdę od kilkunastu laboratoriów; dzisiaj funkcjonujących laboratorium jest ponad 45.

Zapewnił, że będą się otwierane kolejne. - Aczkolwiek teraz pracujemy (...) projektowo nad tym, żeby zwiększyć wydajność tych laboratoriów, które dzisiaj w sieci mamy - dodał.

Gadomski zapowiedział, że jeszcze 1 kwietnia zostanie formalnie powołany przy ministrze zdrowia zespół projektowy, który będzie miał zapewnić, aby ta sieć, która dziś funkcjonuje, zwiększyła swoja wydajność.

- Wydaje się po analizach, które przeprowadzili eksperci, diagności laboratoryjni, lekarze, że można zwiększyć wydajność tych punktów, które dzisiaj funkcjonują. I przede wszystkim teraz - przez najbliższe dni - będziemy pracować nad tym, żeby te punkty zwiększyły wydajność, jednocześnie otwierając nowe - powiedział wiceminister zdrowia.

Zaznaczył, że prowadzone są dość intensywne rozmowy z Polską Akademią Nauk, która jest przygotowana i ma w Polsce 67 aparatów do badań genetycznych. - Rozpoczynamy rozmowy z policją - i tutaj z laboratoriami kryminalistycznymi, które są gotowe do badania materiału ludzkiego praktycznie od razu. Rzeczywiście po to, żeby móc rozszerzać tę sieć - wyjaśnił.

-  Dzisiaj realizujemy około 5 tys. testów dziennie. Ta wydajność jeszcze jest większa. Wydaje się, że z tej skali laboratoriów, które mamy, mamy potencjał na to, żeby móc dojść do 15-20 tys. testów na dobę - powiedział Gadomski. (PAP)

Grzegorz Janikowski

hcc On-line

Retransmisja sesji:

Stomatologia – partner z potencjałem