FDI odkrywa stare karty na temat pandemii koronawirusa

en
01-04-2020, 08:47
FDI zajęła stanowisko w sprawie: stomatologia - koronawirus. To zdecydowanie spóźniona reakcja. Jakiś czas temu dziwiliśmy się, że w dniach domysłów i niesprawdzonych doniesień strona internetowa największej na świecie organizacji stomatologicznej milczała. Dopiero teraz FDI zebrała informacje, które przecież już od pewnego czasu funkcjonują w świadomości lekarzy - dentystów. Część wskazań (bardzo podstawowych) - od wielu dni znana jest powszechnie nie tylko specjalistom z branży stomatologicznej.

Lekarze dentyści są obciążeni wyjątkowo dużym ryzykiem zakażenia COVID-19, z powodu powstającego podczas wykonywania zabiegów aerozolu złożonego m.in. z kropelek śliny pacjenta. Mogą być one wdychane, wchodzić w kontakt ze skórą i błoną śluzową, a także osiadać na powierzchniach przedmiotów i mebli w gabinecie stomatologicznym, przenosić się na dłoniach.

Zalecenia dla dentystów
FDI zaleca, aby lekarze dentyści przestrzegali krajowych zaleceń i rekomendacji na temat COVID-19. Można korzystać z polityki FDI dotyczącej zapobiegania zakażeniom w praktykach stomatologicznych (Policy Statement on Infection Prevention and Control in Dental Practice). 

Ważne źródła informacji na temat epidemii dla pracowników służby zdrowia
wskazówki Światowej Organizacji Zdrowia dla pracowników medycznych 
Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób
Centra Kontroli i Prewencji Chorób 

Źródła informacji na temat środków ochrony osobistej
-Informacje na temat środków ochrony osobistej  przygotowane przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób
Zalecenia na temat noszenia i zdejmowania środków ochrony osobistej w placówce opieki zdrowotnej przyjmującej pacjentów z podejrzeniem lub potwierdzoną infekcją COVID-19, przygotowane przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób

Publikacje naukowe
Coronavirus Disease 2019 (COVID-19): Emerging and Future Challenges for Dental and Oral Medicine
Journal of Dental Research publishes COVID-19 guidelines from researchers based in Wuhan, China
Measures and suggestions for the prevention and control of the novel coronavirus in dental institutions
Persistence of coronaviruses on inanimate surfaces and their inactivation with biocidal agents
Transmission routes of 2019-nCoV and controls in dental practice

Metody ochrony 
Lekarz dentysta może ograniczyć ryzyko zakażenia i przenoszenia,  COVID-19 przestrzegając kilku prostych zasad:
- regularnie myć ręce środkiem do dezynfekcji rąk lub wodą i mydłem,
- zachowywać dystans co najmniej 1 m od osoby mającej objawy infekcji (kaszel, katar),
- unikać dotykania ust, oczu i nosa,
- zachowywać odpowiednią higienę dróg oddechowych, należy nosić maskę zakrywającą usta i nos, jeśli ktoś kicha lub kaszle to zawsze w zgięty łokieć,
- natychmiastowo pozbywać się zużytych chusteczek higienicznych,
- pozostawać w domu - w przypadku pogorszenia samopoczucia, zgłosić się do właściwej placówki medycznej, gdy występuje gorączka, kaszel i kłopoty z oddychaniem, przestrzeganie zaleceń  lokalnego organu ds zdrowia,
- śledzić na bieżąco najnowsze dane na temat lokalnej epidemii COVID-19.

O ile to możliwe należy unikać przemieszczania się (to zwłaszcza zalecane jest osobom starszym, chorym na cukrzycę, pacjentom kardiologicznym, z chorobami płuc).

W celu ograniczenia zagrożenia zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 oraz ryzyka związanego z zachorowaniem na COVID-19, stomatolodzy powinni śledzić na bieżąco informacje i zalecenia, podaje FDI.

Koronawirusy to duża grupa wirusów powodujących infekcje układu oddechowego, w tym od zwykłego przeziębienia po groźniejszą chorobę jak bliskowschodni zespół oddechowy (MERS) czy ciężki ostry zespół oddechowy (SARS).

Koronawirus - SARS-CoV-2 to nowy szczep wirusa który do tej pory nie był identyfikowany u ludzi, a choroba powodowana przez ten patogen nosi nazwę COVID-19.

COVID-19 atakuje drogi oddechowe i może być przenoszona przez kropelki uwalniane podczas kichania i kaszlu z nosa i ust. Może się także przenosić pośrednio przez kontakt ze skażonymi powierzchniami przez ręce i błony śluzowe.

Badania podają różne informacje na temat długości okresu przeżywania wirusa na tych powierzchniach.

Więcej: fdiworlddental.org