Lekarze dentyści są obciążeni wyjątkowo dużym ryzykiem zakażenia COVID-19, z powodu powstającego podczas wykonywania zabiegów aerozolu złożonego m.in. z kropelek śliny pacjenta. Mogą być one wdychane, wchodzić w kontakt ze skórą i błoną śluzową, a także osiadać na powierzchniach przedmiotów i mebli w gabinecie stomatologicznym, przenosić się na dłoniach.
Zalecenia dla dentystów
FDI zaleca, aby lekarze dentyści przestrzegali krajowych zaleceń i rekomendacji na temat COVID-19. Można korzystać z polityki FDI dotyczącej zapobiegania zakażeniom w praktykach stomatologicznych (Policy Statement on Infection Prevention and Control in Dental Practice).
Ważne źródła informacji na temat epidemii dla pracowników służby zdrowia
- wskazówki Światowej Organizacji Zdrowia dla pracowników medycznych
- Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób
- Centra Kontroli i Prewencji Chorób
Źródła informacji na temat środków ochrony osobistej
-Informacje na temat środków ochrony osobistej przygotowane przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób
- Zalecenia na temat noszenia i zdejmowania środków ochrony osobistej w placówce opieki zdrowotnej przyjmującej pacjentów z podejrzeniem lub potwierdzoną infekcją COVID-19, przygotowane przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób
Publikacje naukowe
- Coronavirus Disease 2019 (COVID-19): Emerging and Future Challenges for Dental and Oral Medicine
- Journal of Dental Research publishes COVID-19 guidelines from researchers based in Wuhan, China
- Measures and suggestions for the prevention and control of the novel coronavirus in dental institutions
- Persistence of coronaviruses on inanimate surfaces and their inactivation with biocidal agents
- Transmission routes of 2019-nCoV and controls in dental practice
Metody ochrony
Lekarz dentysta może ograniczyć ryzyko zakażenia i przenoszenia, COVID-19 przestrzegając kilku prostych zasad:
- regularnie myć ręce środkiem do dezynfekcji rąk lub wodą i mydłem,
- zachowywać dystans co najmniej 1 m od osoby mającej objawy infekcji (kaszel, katar),
- unikać dotykania ust, oczu i nosa,
- zachowywać odpowiednią higienę dróg oddechowych, należy nosić maskę zakrywającą usta i nos, jeśli ktoś kicha lub kaszle to zawsze w zgięty łokieć,
- natychmiastowo pozbywać się zużytych chusteczek higienicznych,
- pozostawać w domu - w przypadku pogorszenia samopoczucia, zgłosić się do właściwej placówki medycznej, gdy występuje gorączka, kaszel i kłopoty z oddychaniem, przestrzeganie zaleceń lokalnego organu ds zdrowia,
- śledzić na bieżąco najnowsze dane na temat lokalnej epidemii COVID-19.
O ile to możliwe należy unikać przemieszczania się (to zwłaszcza zalecane jest osobom starszym, chorym na cukrzycę, pacjentom kardiologicznym, z chorobami płuc).
W celu ograniczenia zagrożenia zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 oraz ryzyka związanego z zachorowaniem na COVID-19, stomatolodzy powinni śledzić na bieżąco informacje i zalecenia, podaje FDI.
Koronawirusy to duża grupa wirusów powodujących infekcje układu oddechowego, w tym od zwykłego przeziębienia po groźniejszą chorobę jak bliskowschodni zespół oddechowy (MERS) czy ciężki ostry zespół oddechowy (SARS).
Koronawirus - SARS-CoV-2 to nowy szczep wirusa który do tej pory nie był identyfikowany u ludzi, a choroba powodowana przez ten patogen nosi nazwę COVID-19.
COVID-19 atakuje drogi oddechowe i może być przenoszona przez kropelki uwalniane podczas kichania i kaszlu z nosa i ust. Może się także przenosić pośrednio przez kontakt ze skażonymi powierzchniami przez ręce i błony śluzowe.
Badania podają różne informacje na temat długości okresu przeżywania wirusa na tych powierzchniach.
Więcej: fdiworlddental.org