COVID-19: każdy pacjent z ciężką niewydolnością oddechową powinien mieć pobrany test na koronawirusa

PAP/en
31-03-2020, 13:37
Każdy pacjent z ciężką niewydolnością oddechową powinien mieć pobrany test na koronawirusa - powiedział 31 marca br., minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Szumowski podczas konferencji prasowej był pytany, co dzieje się z pacjentem, który zmarł z powodu niewydolności oddechowej, czy ma zrobione zdjęcia płuc i czy wiemy jak wygląda relacja osób zarażonych koronawirusem, do tych które zostały podane jako osoby, które zmarły z powodu koronawirusa.

- Akt zgonu i kartę zgonu wypisuje lekarz, nie minister zdrowia, nie urzędnik państwowy. Tę kartę zgonu otrzymujemy z niej informacje poprzez wojewodów, tę informację, którą otrzymamy od setek lekarzy przekazujemy od razu państwu - zapewnił minister.

Poinformował, że każdy pacjent, który przebywa w szpitalu i ma niewydolność oddechową ma robione zdjęcia rentgenowskie, bo bez tego pewnie nie byłoby możliwe prowadzenie terapii. Szumowski dodał, że w obecnej definicji przypadku każdy pacjent z ciężką niewydolnością oddechową powinien mieć pobrany test na koronawirusa.

autor: Olga Łozińska