Pomorskie: szukają miejsc noclegowych dla lekarzy i lekarzy dentystów

en
30-03-2020, 14:53
Część lekarzy, pracujących w szpitalach czy przychodniach, chce na czas epidemii wyprowadzić się z domów, by po dyżurze nie zarażać na zakażenia członków rodziny. Okręgowa Izba Lekarska w Gdańsku szuka miejsc noclegowych w hotelach i pensjonatach.

Lekarze, którzy na co dzień leczą pacjentów na SOR-ach czy w gabinetach, boją się o zdrowie swoich bliskich.

- Część z nas ma w rodzinach obciążone dzieci czy mieszka ze starszymi rodzicami, którzy w kontakcie z wirusem są jeszcze bardziej osłabieni. A powikłania mogą doprowadzić nawet do śmierci. - mówi w rozmowie z portalem tch.pl Dariusz Kutella, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku.

- Każda sytuacja jest indywidualna i każdy indywidualnie musi ją ocenić. Jednak, aby pomóc lekarzom zadbać o zdrowie, szukamy miejsc, w których mogliby odpoczywać po dyżurach. Wiem, że część z nas chciałaby skorzystać z takich miejsc - wyjaśnia Kutella. Chodzi głównie o pensjonaty i hotele, w których czasowo mogliby przebywać lekarze.

Ponadto Okręgowa Izba Lekarska postanowiła wesprzeć personel medyczny także w inny sposób.

- Z naszego budżetu przeznaczyliśmy 20 tys. zł na zakup maseczek i rękawic - mówi Dariusz Kutella. - Jednak to nadal za mało, ponieważ ceny drastycznie wzrosły. Jeszcze miesiąc temu pakiet maseczek kosztował 15 zł, teraz aż 400 zł! Dlatego uruchomiliśmy zbiórkę, aby zabezpieczyć pracę lekarzy - zaznacza Kutella.

Okręgowa Izba Lekarska w Gdańsku chce kupić przede wszystkim maski chirurgiczne, maski FFP2 lub FFP3, fartuchy barierowe, przyłbice oraz środki dezynfekcyjne. Obecnie zbiera pieniądze i informacje o potrzebach od podmiotów leczniczych z województwa pomorskiego oraz powiatów elbląskiego, pasłęckiego i braniewskiego (województwo warmińsko-mazurskie).

Lekarze mogą też liczyć na wsparcie psychoterapeutów i psychologów w czasie epidemii. Skorzystać z bezpłatnych porad mogą pracownicy SOR, oddziałów szpitalnych, laboratoriów oraz aptek.

Więcej: tcz.pl