Adwokaci śpieszą z pomocą prawną medykom

ms
30-03-2020, 12:45
Adwokaci deklarują chęć udzielania pomocy prawnej pracownikom ochrony zdrowia w sprawach związanych z sytuacją wywołaną koronawirusem. Do akcji włączyli się adwokaci z całego kraju.

Na stronie Adwokatury Polskiej podana jest lista kancelarii, które pro publico bono świadczą usługi prawnicze lekarzom, lekarzom dentystom i innym pracownikom ochrony zdrowia.

- Od wielu dni lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni z nadludzką siłą walczą, aby powstrzymać koronawirusa, narażając przy tym swoje zdrowie i życie. Społeczeństwo pomaga im, jak umie. Restauratorzy gotują posiłki, krawcowe szyją maseczki. My, adwokaci, możemy podzielić się swoją wiedzą prawniczą. W tym czasie ludzka solidarność jest niezwykle cenna. Środowisko adwokackie po raz kolejny sprawdza się w trudnych czasach. – powiedział adw. Jacek Trela, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej. 

Adwokatura Polska podaje listę adwokatów z całego kraju, którzy pełnić będą społecznie dyżury. Na przykład Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie organizuje pomoc prawną dla lekarzy we współpracy z Okręgową Izbą Lekarską w Warszawie. Medycy mogą zgłaszać wątpliwości dotyczących ich uprawnień i obowiązków w związku z trwającym stanem zagrożenia epidemicznego. Pomoc prawna udzielana będzie podczas telefonicznych dyżurów i mailowych, których harmonogram zostanie podany po ustaleniu listy osób zainteresowanych udzielaniem takiej pomocy.

Izba wrocławska przekazała do Dolnośląskiej Izby Lekarskie oraz Dolnośląskiej Izby Pielęgniarek i Położnych listę 68 adwokatów i aplikantów adwokackich z ponad 50 kancelarii, którzy zgłosili gotowość udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej pracownikom służby zdrowia.

Ze względu na szczególny, ograniczony i zdalny tryb pracy wielu izb, wynikający ze stanu zagrożenia epidemicznego, niektóre rady są dopiero w trakcie opracowywania szczegółów włączenia się w akcję.

Czytaj także: Kancelaria GW Legal Grabiec & Wójcik chce wesprzeć medyków