Ograniczenie przepływu personelu medycznego między placówkami

PAP/ms
30-03-2020, 11:03
Przepływ personelu medycznego między placówkami ma być ograniczony, reguluje to część zdrowotna specustawy o zwalczaniu COVID-19 – mówił 30 marca wiceminister zdrowia Łukasz Cieszyński. Chodzi o to, by unikać przenoszenia zakażenia na inne szpitale.

Cieszyński był pytany w TVP Info o to, w jaki sposób resort zapobiega zachorowaniom w szpitalach. - Wprowadzamy nowe regulacje w specustawie, w tej części zdrowotnej. Tam jest przewidziana możliwość ograniczenia przepływu personelu między placówkami. To jest duże wyzwanie logistyczne, bo do tej pory lekarze, pielęgniarki, pozostały personel medyczny często pracowali w więcej niż jednym miejscu naraz. To się teraz powinno zmienić. Powinny być jasne wytyczne w tej sprawie. One muszą być objęte przepisami - stwierdził.

Dodał, że o to, aby personel, zwłaszcza szpitali zakaźnych, pozostawał w jednym miejscu pracy apelował minister Łukasz Szumowski.

Jak zauważył Cieszyński, do tej pory personel medyczny pracował w więcej niż jednym miejscu z powodów ekonomicznych, dlatego zostały przekazane dodatkowe środki do szpitali jednoimiennych, żeby zrekompensować brak możliwości zarabiania w innych miejscach.

- Jestem przekonany, że to doprowadzi do tego, że personel w tych szpitalach, gdzie trafiają pacjenci z koronawirusem, ale także w innych, będzie dobrze zabezpieczony - ocenił. Przypomniał, że każdorazowo odpowiedzialność za organizację pracy spoczywa na dyrektorze szpitala. - To on odpowiada za to, aby personel pracował w takim trybie, aby możliwości przenoszenia zakażenia było jak najmniej. Z sygnałów, które do nas docierają, wiem, że bardzo wielu dyrektorów to robi - podkreślił.

Cieszyński wymieniał też inne założenia uchwalonej w zeszłym tygodniu przez Sejm części zdrowotnej specustawy: możliwość elastycznego organizowania systemu ochrony zdrowia, powrotu do zawodu pielęgniarek po ponad pięcioletniej przerwie w wykonywaniu pracy, angażowania do walki z epidemią lekarzy stażystów i lekarzy w trakcie specjalizacji.

Część zdrowotna ustawy o przeciwdziałaniu i zwalczaniu COVID-19 wprowadza zmiany w 14 regulacjach w dziedzinie ochrony zdrowia. (PAP)

Karolina Mózgowiec

hcc On-line

Retransmisja sesji:

Stomatologia – partner z potencjałem