Koronawirus: dentyści w Wielkiej Brytanii na pierwszej linii frontu

ms
29-03-2020, 09:13
Dentyści w Wielkiej Brytanii zostaną skierowani do prac wspierających personel nowego szpitala Nightingale, który powstaje w Londynie oraz do innych, podobnych placówek, które mogą być budowane w nadchodzących tygodniach – zapowiada NHS (w Wielkiej Brytanii pełni rolę NFZ).

Dentyści zostaną przeniesieni do walki z COVID-19 - po zawieszeniu wszystkich niepilnych zabiegów dentystycznych – informuje National Health Service. NHS zapowiada renegocjację kontraktów. Świadczeniodawcy, którzy nie zdecydują się na nowe warunki - nie otrzymają pieniędzy z kasy publicznego płatnika.

Umowy NHS są renegocjowane w celu:
- utrzymania płynności systemu;
- zapewnienia usług stomatologicznych dla pacjentów wymagających pilnej interwencji;
- przesunięcia personelu, zatrudnionego w branży stomatologicznej, do walki z wirusem.

Nowe umowy mają umożliwić personelowi, zatrudnionemu w gabinetach stomatologicznych, wsparcie medyków zaangażowanych aktywnie w wale z COVID-19.

Przeciwko utracie kontraktów protestuje British Dental Association, które stwierdziło, że zmiana warunków powinna być zaakceptowana przez obie strony bez obawy o utratę zarobków.

Mick Armstrong, który przewodniczy BDA, zapewnia: koleżanki i koledzy są gotowi i chętni do wsparcia narodowych wysiłków w walce z pandemią przy pomocy każdego możliwego do zrealizowania planu awaryjnego, ale nie pod finansowym przymusem.

Wiele z 12 tys. gabinetów dentystycznych w Wielkiej Brytanii funkcjonuje w formule łączącej usługi prywatne z pracą dla NHS. Dentyści postawieni są przed trudnym wyborem: kontynuowanie współpracy z NHS lub ustawienie się w kolejce o wsparcie rządowe dla firm. W przypadku dentystów ten wybór może być zbyt trudny.

- Pilnie potrzebujemy, aby rząd zaoferował elastyczność w tej kwestii - apeluje BDA.

źródło: BBC