Idą zmiany w funkcjonowaniu systemu ochrony zdrowia

PAP/ms
27-03-2020, 16:28
- W związku z epidemią koronawirusa system ochrony zdrowia wymaga pewnych dostosowań; dlatego zmieniamy 14 ustaw, które regulują praktycznie każdy element funkcjonowania tego systemu - powiedział 27 marca w Sejmie wiceminister zdrowia, Janusz Cieszyński.

Cieszyński przedstawił w Sejmie założenia projektu nowelizacji specustawy ws. zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania COVID-19. Jak wyjaśniał, jest to zmiana 14 ustaw, które regulują praktycznie każdy element funkcjonowania systemu ochrony zdrowia.

- To kolejna tura zmian po tych najpilniejszych, które już zostały wprowadzone w ramach uchwalonej wcześniej specustawy - wskazywał wiceminister zdrowia.

- System ochrony zdrowia wymaga pewnych dostosowań, które wynikają po pierwsze z tego, że mamy ekstraordynaryjną sytuację, a po drugie dlatego, że mamy taką konstrukcję przepisów, która pewne rzeczy na nas wymusza, pewnych rzeczy nie pozwala nam robić w sposób elastyczny i tego, co zalecamy wszystkim obywatelom przy zwalczaniu koronawirusa: czyli zdrowy rozsądek czasami te obecne przepisy bez drobnych zmian nie pozwalają zastosować - uzasadniał.

Wiceminister wymienił niektóre z przewidywanych zmian, m.in.:
- ograniczenie obowiązków sprawozdawczych wobec Narodowego Fundusz Zdrowia,
- zawieszenie obowiązkowych kontroli w laboratoriach diagnostycznych,
- włączenie do systemu ochrony zdrowia stażystów i pielęgniarek, które od pięciu lat nie wykonywały zawodu oraz osób z kursem pierwszej pomocy, które będą mogły wesprzeć ratowników medycznych.

Poszerzony ma być ponadto katalog podmiotów, wobec których minister zdrowia na podstawie specustawy będzie mógł wydawać polecenia o podmioty samorządowe.  - Rozszerzamy to o możliwość wprowadzenia na czas stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego pełnomocnika ministra zdrowia, który na ten okres przejmie zarządzanie szpitalem. (..) Po ustaniu stanu epidemii wróci osoba, która wcześniej zarządzała - wyjaśniał.

Wśród zmian jest też możliwość dyżurowania w placówkach medycznych przez inne zawody pracujące w ochronie zdrowia i możliwość wystawiania przez farmaceutów refundowanych recept farmaceutycznych dla siebie i swojej rodziny oraz wystawania recept, nie tylko w przypadku nagłego pogorszenia stanu zdrowia, jak to jest obecnie.

Ograniczone ma być też przemieszczanie się pracowników medycznych, którzy mogli mieć kontakt z koronawirusem pomiędzy różnymi placówkami medycznymi.

Nowela przewiduje też wprowadzenie mechanizmów egzekwowania maksymalnych cen na leki i inne produkty medyczne. Uproszczono zasady tworzenia rezerw strategicznych na potrzeby ministra zdrowia. - To jest mechanizm, który pozwoli lepiej i szybciej dostarczyć środki ochrony indywidualnej dla placówek ochrony zdrowia - podkreślił Cieszyński.

W nowelizacji wprowadzono tez izolację w warunkach domowych, która może być zastosowana w przypadku osób o lekkim przebiegu choroby, który nie uzasadnia bezwzględnej hospitalizacji ze względów medycznych. Lekarze i pielęgniarki, którzy przebywają w kwarantannie, będą mogli udzielać pacjentom wideokonsultacji. Z kolei aplikacja przygotowana przez resort cyfryzacji służąca do sprawdzania przestrzegania kwarantanny ma być obligatoryjnym narzędziem, by oszczędzić czas funkcjonariuszy policji.

(PAP) Karolina Mózgowiec

 

hcc On-line

Retransmisja sesji:

Stomatologia – partner z potencjałem