Co oznaczają słowa: mamy podstawowy zapas środków ochrony medycznej

ms
20-03-2020, 11:08
Mamy podstawowy zapas środków ochrony medycznej, jeśli chodzi o bieżące funkcjonowanie szpitali zakaźnych - poinformował 20 marca szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. Przyznał, że problem jest z tym, żeby uzupełnić zapotrzebowanie wszystkich placówek.

Na pytanie, czy jest wystarczający zapas materiałów ochronnych dla pielęgniarek i lekarzy, odpowiedział: mamy podstawowy zapas środków ochronnych medycznych, jeśli chodzi o bieżące funkcjonowanie szpitali, szpitali zakaźnych, bo przypomnę, że w każdym województwie mamy co najmniej jeden jednoimienny szpital, czyli taki, w którym są wyłącznie zaopiekowane osoby chore na koronawirusa. Natomiast środków ochrony medycznej jest oczywiście za mało - przyznał Dworczyk.

Jak mówił, jest to problem, z którym boryka się nie tylko Polska, ale i cała Europa. "My poprzez różne agendy rządowe intensywnie pracujemy nad tym, żeby na bieżąco uzupełniać te braki. Jeśli mówimy o szczegółach, to bieżące zabezpieczenie szpitali zakaźnych dla personelu medycznego i osób potrzebujących nie jest zagrożone. Natomiast, żeby uzupełnić zapotrzebowania wszystkich placówek, rzeczywiście z tym jest problem nad którym pracujemy, żeby go rozwiązać - powiedział Dworczyk. (PAP)

autorka: Katarzyna Krzykowska