COVID-19 zniweczył Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej

ms
19-03-2020, 21:06
20 marca mieliśmy obchodzić mądre święto: Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej. Zapadła równie mądra decyzja  o zawieszeniu tegorocznych obchodów. Wstrzymaniu, a więc nie odwołaniu – tak przynajmniej informuje PTS – od kilku lat główny animator ŚDZJU w Polsce.

Na stronach Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego możemy przeczytać:

Szanowni Państwo,

jak ogłosiła Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) pandemia COVID-19 na świecie stała się faktem. Sytuacja epidemiologiczna związana z rozprzestrzenianiem się wirusa stała się tematem numer jeden na świecie. To zrozumiałe, zdrowie i życie ludzkie są najwyższymi wartościami. Organizatorzy nawet najbardziej najciekawszych projektów oraz inicjatyw muszą to zrozumieć. Zdajemy sobie sprawę z tego również My – Organizatorzy oraz Partnerzy tegorocznych obchodów Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej, w ramach których realizujemy kampanię „Polska mówi #aaa!” oraz projekt „Zdążyć przed próchnicą”.

Z oczywistych przyczyn tegoroczne obchody nie przebiegają zgodnie z naszym planem. Musieliśmy odroczyć w czasie wszelkie autorskie wydarzenia o charakterze zgromadzeń publicznych.

Nie odbędą się również niektóre wydarzenia realizowane przez Partnerów kampanii oraz autorów inicjatyw zgłaszanych na mapie kampanii (www.polskamowiaaa.pl), w tym bezpłatne konsultacje w Gabinetach Partnerskich OralB oraz placówkach LUX MED Stomatologia (w sumie ok. 80 placówek w całym kraju).

Odwołano także konferencje i eventy profilaktyczne. Wiemy, że działalność ograniczają lub wręcz zawieszają gabinety stomatologiczne. Dodatkowo, mamy pełną świadomość, że kwestie zdrowia jamy ustnej, wobec światowej pandemii koronowirusa, nie mają szansy przebić na pierwsze strony gazet i do serwisów informacyjnych. Nawet jeżeli mówimy o próchnicy – chorobie, na którą cierpi połowa światowej populacji.

To nie są optymalne warunki do świętowania Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej. Rozsądnie „ustępujemy” miejsca zatem wszelkim informacjom, zaleceniom i rekomendacjom związanym z bezpieczeństwem zdrowia i życia ludzkiego.

Wspieramy komunikację poświęconą profilaktyce zakażeń COVID-19, najważniejsze newsy publikujemy we własnych kanałach informacyjnych. Uważamy, że jest to podstawowe zadanie każdego towarzystwa naukowego, a takimi są Polskie Towarzystwo Stomatologiczne oraz Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej. Podobnie myślą Partnerzy kampanii.