Koronawirus: formalne wymogi zaprzestania działalności w ramach kontraktu z NFZ

ms
19-03-2020, 13:23
Komunikat NFZ co do możliwości ograniczania i zawieszania działalności w ramach umów z NFZ ze względu na ryzyko zakażenia COVID-19  nie jest źródłem obowiązującego prawa, jest zaleceniem dla świadczeniodawców, zatem nie jest to bezwzględnie obowiązujący nakaz. Decyzje w tej sprawie będzie podejmował samodzielnie właściciel lub kierownik placówki leczniczej – pisze mec. na swoim blogu Gabriela Jędrys.

Część personelu medycznego chce normalnie pracować, część obawia się zarażenia, nawet odmawia pracy, wiele osób skorzystało ze zwolnień lekarskich. Część podmiotów leczniczych posiada środki ochrony w postaci masek, ubioru ochronnego, itp., w innych nie jest z tym najlepiej.

Zatem decyzja o ograniczeniu lub zawieszeniu działalności będzie zależała od warunków jakie są w placówce.

Czytaj: Koronawirus: NFZ zaleca ograniczenie świadczeń m.in. stomatologicznych

Na pewno mimo wszystko, decydując się na zmiany, trzeba pamiętać o formalnościach i zgłosić pisemnie zawieszenie czy ograniczenie udzielania świadczeń do NFZ, powołując się na zapis w § 9 ust. 5 OWU, czyli na brak możliwości udzielania świadczeń, którego nie można było przewidzieć, a taka decyzja nie wymaga zgody dyrektora OW NFZ. 

O ile nieobecne są osoby udzielające świadczeń, należy zgłaszać to w harmonogramie na Portalu Świadczeniodawcy lub SZOI, bo harmonogram rzecz święta, nawet w czasach zarazy.

Blog mec. Gabrieli Jędrys Kontraktowanie, umowy i kontrola NFZ

Czytaj także: Koronawirus: NFZ wypłaci świadczeniodawcom miesięczną transzę, ale co dalej?