Przeżywalność koronawirusa w bioaerozolu

ms
19-03-2020, 07:03
Do środowiska lekarzy dentystów docierają sprzeczne informacje dotyczące czasu przebywania zakaźnego materiału koronawirusa w bioaerozolu – swoją wiedzą na ten temat z czytelnikami infoDENT24.pl dzieli się dr n. med. Marcin Wieliński, członek Polskiego Towarzystwa Zakażeń Szpitalnych, założyciel Europejskiego Stowarzyszenie Czyste Leczenie (ESCL).

Dla przypomnienia - wirus SARS-CoV-2 należy do RNA wirusów (znacznie częściej niż DNA wirusy ulega mutacji).

Posiada osłonkę lipidową, przez co łatwiej go inaktywować. 

Podobnie jak znany od 2002 r. wirus SARS, należy do rodziny koronawirusów.

Ma wielkość od 60 do 140 nm - przez co zgodnie z badaniami Lakshmana Samaranayake w wytworzonym aerozolu może utrzymywać się kilka godzin (w załączeniu tabelka).
Wirus SARS był przyczyną epidemii w Chinach w 2002 i 2003 r. Ognisko zakażenia całkowicie nie wygasło i co kilka lat pojawiają się przypadki zachorowań.

Od prawie dwudziestu lat naukowcom nie udało się opracować skutecznej szczepionki chroniącej przed koronawirusem SARS i  koronawirusem MERS-CoV.

Ogólnie zakażenia wirusowe w tym koronawirusem można podzielić na bezobjawowe i objawowe.

Zakażenia bezobjawowe to takie, w których nie stwierdza się wystąpienia objawów chorobowych, ale można wykazać obecność wirusa w różnych komórkach, wydzielinach, płynach ustrojowych, co powoduje, że taka osoba zakaża. Tego typu zakażenia występują bardzo często, a w przypadku niektórych wirusów stanowią większość.

Objawy ogólne są powszechnie znane. Choroba może się manifestować m.in. problemami gastrycznymi, biegunką czy wysypką skórną.

Osoby o ciężkim przebiegu choroby COVID-19 wymagają leczenia szpitalnego, często respiratora - (SARS od ang. severe acute respiratory syndrome).

Pozytywne jest jednak to, że większość zakażeń wirusowych, w tym wirusem SARS-CoV-2 ulega samowyleczeniu i często żadna terapia nie jest potrzebna bądź stosuje się jedynie leczenie objawowe.