Koronawirus vs dentysta: obawa, heroizm, racjonalizm

ms
13-03-2020, 10:11
To oczywiste, że lekarze dentyści są lekarzami, ale także: rodzicami, opiekunami seniorów rodziny, żywicielami odpowiedzialnymi za funkcjonowanie ogniska rodzinnego. W obecnej sytuacji stają przed niełatwymi dylematami.

Dentysta, asysta dentysty, higienistka, pracownicy administracyjni gabinetów stomatologicznych jednomyślnie i racjonalnie uważają, że dla ich własnego bezpieczeństwa, ze względu na odpowiedzialność za ich rodziny, ale także pacjentów powinni zrezygnować z przyjmowania pacjentów planowych, ograniczając aktywność do tzw. przypadków nagłych.

Dodatkowy, poważny problem mają ci, którzy współpracują z NFZ. Nie mogą oni swobodnie podejmować decyzje leczyć – czy nie. W obecnej sytuacji prawnej nierealizowanie świadczeń określonych umową z Funduszem skutkować może poważnymi konsekwencjami podejmowanymi ze strony publicznego płatnika.

Doświadczenie uczy, że każde odejście od ustalonych warunków realizowania świadczeń jest pretekstem do nakładania przez NFZ dolegliwych kar, wraz z odebraniem kontraktu. Taki scenariusz może zachwiać funkcjonowaniem praktyki stomatologicznej.

Odpowiedzialność za zdrowie pacjentów, ale oczywiście także za własne i osób najbliższych dentystom podpowiada, że oferowanie usług bez należytego zabezpieczenia jest skrajną nieodpowiedzialnością.

W obecnej sytuacji należyte zabezpieczenie praktycznie nie istnieje, a to ze względu na brak środków ochrony higienicznej. Lekarze dentyści, szczególnie ci funkcjonujący w ramach indywidualnych praktyk lekarskich, praktycznie odcięci zostali od możliwości zaopatrywania się w maseczki, rękawice i fartuchy ochronne, a także środki dezynfekujące.

Występujące restrykcje wprost uniemożliwiają świadczenie usług, a to grozi pozbawieniem dentystów i ich rodzin środków do życia.

Do redakcji infoDENT24.pl docierają sygnały, od osób pracujących w gabinetach dentystycznych, które zastanawiają się czy w takiej sytuacji wypada wziąć urlop wypoczynkowy, urlop bezpłatny, skorzystać ze zwolnienia lekarskiego. Kierowane są do nas pytania dotyczące tego czy prawo dopuszcza takie zachowania, a nawet czy takie postępowanie może być tłumaczone na płaszczyźnie moralnej.

Z pewnością pytania „co robić” powinny trafić do osób zawiadujących polskim systemem opieki zdrowotnej, z pewnością takie pytania stawiać muszą (i egzekwować odpowiedzi) przedstawiciele samorządu lekarzy i lekarzy dentystów. To dla wszystkich szczególny czas próby. Oby przeszło ją pomyślnie jak najwięcej osób reprezentujących branżę stomatologiczną w Polsce.

Czytaj także: Koronawirus: dentysta w starciu z NFZ

Koronawirus: ważny komunikat Komisji Stomatologicznej NRL dla lekarzy dentystów