Koronawirus: trwają PES - według dotychczasowego grafiku

ms
12-03-2020, 08:54
Koronawirus nie zmienia - póki co - terminów egzaminów testowych PES. Sformułowanie "póki co" ma znaczenie.  Dentyści znajdują się właśnie w wirze egzaminów testowych.

Stomatolodzy dziecięcy pisali test 11 marca, ortodonci będą zdawali PES 13 marca. Kolejne egzaminy tuż za progiem. Na razie harmonogram sesji egzaminacyjnych nie ulega zmianom.

Sytuacja jest taka, że decyzję o zmianie terminów Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego może podjąć minister zdrowia, ale także nie z powodu epidemii czy pandemii. W zaistniałej obecnie sytuacji należałoby wyposażyć szefa resortu zdrowia w narzędzie odwoływania sesji egzaminacyjnych.

W niektórych przypadkach do PES przystępuje po kilka, kilkanaście osób, a zatem egzamin specjalizacyjny nie jest oczywiście wydarzeniem o charakterze masowym, które musi być odwołane.

Wszelkie przesunięcia terminów są bardzo trudne, gdyż nie jest możliwością przełożenia wszystkich marcowych terminów na następny miesiąc, chociaż nie do końca wiadomo jaka sytuacja będzie panowała w kwietniu.

Sytuacja jest jednak dynamiczna
CEM publikuje taki oto komunikat: Uprzejmie informujemy, że egzamin testowy w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu, zaplanowany w dniu 14 marca bieżącego roku nie odbędzie się. O nowym terminie egzaminu zdający zostaną powiadomieni z zachowaniem co najmniej 14-dniowego wyprzedzenia. Lekarzy mających przystąpić do egzaminów w przyszłym tygodniu (16-21 marca) prosimy o regularne sprawdzanie informacji na naszej stronie. Rozstrzygnięcie w kwestii przeprowadzenia tych egzaminów opublikujemy niezwłocznie po jego dokonaniu.