Pacjent z kamieniem gruczołu ślinowego wylądował u dentysty

ms
10-03-2020, 09:21
37-letni mieszkaniec Indii przybył do prywatnej praktyki dentystycznej ze skargą na ostry ból i obrzęk żuchwy. Pierwszy ogląd sytuacji wskazał na ząb zatrzymany. Badanie rentgenowskie ujawniło obecność twardej struktury poniżej zębów przedtrzonowych.

Kiedy wykonano USG, lekarze zobaczyli zupełnie inny obraz. Badanie ultrasonograficzne wykazało, że struktura była w rzeczywistości masą skrystalizowanych minerałów, które utknęły w gruczole ślinowym. Zjawisko znane jest jako sialolithiasis (kamica ślinianek).

Kamienie gruczołu ślinowego mają zwykle od 2 do 10 mm, rzadko są większe. W tym konkretnym przypadku struktura miała co najmniej 20 mm długości. Kamienie gruczołów ślinowych, które mierzą ponad 15 mm występują niezwykle rzadkie i są definiowane jako „gigantyczne”.

Kamienie gruczołu ślinowego są zwapnioną masą, która może gromadzić się w gruczole ślinowym jamy ustnej pod językiem. Przyczynami są zwykle związane z odwodnieniem, paleniem tytoniu lub infekcją jamy ustnej. Istnieją również dowody, które wskazują, że może to być spowodowane przez resztki jedzenia, bakterie lub ciała obce tkwiące w gruczole ślinowym, co powoduje nieprawidłowe wytwarzanie wapnia. 

Zazwyczaj nie stanowią wielkiego zagrożenia dla zdrowia, ale mogą powodować znaczny ból, obrzęk i sporadyczne infekcje. 

W przypadku wystąpienia tego typu niewielkich zmian zaleca się ssanie cytryny, aby stymulować śliniankę oraz picie dużej ilości wody. Jednak jeśli kamień jest duży, lekarze powinni go usunąć operacyjnie.

Przypadek opisano w BMJ Journal