Australia: walka o maseczki dla dentystów

ms
09-03-2020, 10:58
W związku z tym, że zapasy masek chirurgicznych osiągają krytycznie niski poziom, Australian Dental Association (ADA) wzywa rząd federalny, aby zapobiegał powszechnemu zamykaniu gabinetów dentystycznych.

Zapasy masek w wielu gabinetach dentystycznych w Australii wyczerpią się w ciągu czterech tygodni z powodu nadzwyczajnego popytu spowodowanego przez COVID-19. - Bez masek chirurgicznych dentyści nie mogliby leczyć pacjentów bezpiecznie – przestrzega wiceprezes ADA Eithne Irving.

- ADA ściśle współpracuje z dostawcami - w celu zlokalizowania nowych linii zaopatrzenia, ale w obecnej sytuacji tylko rząd federalny może zabezpieczyć dostawę tych masek, aby drzwi do dentysty pozostały otwarte – przekonuje Eithne Irving.

ADA poinformowano, że dentyści nie mogą uzyskać swobodnego dostępu do zapasów masek, ale rząd jest bliski podpisania umów z dwoma australijskimi producentami.

Australian Dental Association szacuje, że australijskie praktyki dentystyczne używają ok. 9,5 mln masek miesięcznie.

- Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby dentysta mógł leczyć pacjentów, ale bez gwarantowanej dostawy masek dentysta nie może przestrzegać ścisłych australijskich standardów kontroli zakażeń. Oznacza to, że gabinety dentystyczne będą zmuszone do zamknięcia – alarmuje ADA i dodaje, że dentyści muszą nosić odpowiednie wodoodporne maski chirurgiczne, które blokują cząsteczki o wielkości nawet mniejszej niż 3 mikrony.

Według najnowszego raportu ADA przemysł dentystyczny ma potencjał rzędu 2,263 mld dolarów australijskich rocznie. Tę dziedzinę medycyny należy uznać za branżę poważnie zagrożoną – uważa Australian Dental Association.

- Wzywamy rząd do podjęcia zdecydowanych środków, niezbędnych do utrzymania dostępu do świadczeń usług dentystycznych dla Australijczyków – apeluje ADA.

Rząd premiera Australii Scotta Johna Morrisona ogłosił, że rozważa wprowadzenie pakietów bodźców dla niektórych branż szczególnie dotkniętych przez COVID-19.