PTSD nie zatrzymuje się

ms
28-02-2020, 16:39
Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej, chociaż powstało nie tak dawno temu, bo w 2013 r. - to już wyraźnie zaznaczyło obecność na firmamencie stomatologii – przekonywała w trakcie V Konferencji PTSD prof. Elżbieta Mierzwińska-Nastalska dziekan Wydziału Lekarsko – Stomatologicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Państwa wysiłki i zaangażowanie na rzecz walki z obniżeniem częstotliwości występowania próchnicy u dzieci są bardzo widoczne i przynoszą wymierne korzyści. Mam na myśli chociażby zalecenia dietetyczne, programy profilaktyki fluorkowej - to konkretne działania, które są bardzo istotne – dodała prof. Elżbieta Mierzwińska-Nastalska.

- Nie można również pominąć faktu, że to PTSD jest współtwórcą, powołanego w Warszawie Sojuszu na Rzecz Przyszłości Wolnej od Próchnicy (ACFF), który koordynuje międzynarodowe i lokalne działania, poprawiające stan zdrowia jamy ustnej mieszkańców regionu – dodała uczona.

- Za wszystkimi tymi osiągnięciami stoją oczywiście ludzie. Szczególne podziękowania chciałabym skierować do prezesa PTSD prof. Doroty Olczak – Kowalczyk, konsultanta krajowego w dziedzinie stomatologii dziecięcej jak również prodziekana do spraw dydaktyczno-wychowawczych wydziału lekarsko-stomatologicznego WUM. Jej zaangażowanie i twórcza praca niewątpliwie przyczyniają się do podnoszenia rangi Wydziału jak również WUM – zapewniała prof. Elżbieta Mierzwińska-Nastalska.

Łukasz Jankowski, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie witał gości Kongresu – jak stwierdził - z pewną nieśmiałością, bo jego jedyny związek ze stomatologią ograniczony jest do korzystania z opieki dentystycznej.

Szef OIL w Warszawie stwierdził, że zabiera głos podczas Kongresu, gdyż dentyści są dużą, silną częścią samorządu. Dentystów w OIL jest ponad 20 proc. – Chcemy słuchać głosu państwa środowiska i zapewniam, że w OIL jest dla Państwa miejsce. Cieszę się na bardzo dobrą współpracę z panią profesor Olczak – Kowalczyk. Wiele już się udało wypracować wspólnie dzięki pomocy naszego izbowego lidera w stomatologii pana doktora Dariusza Paluszka (wiceprezes OIL w Warszawie ds. stomatologii – przyp. red.). Dziękuję serdecznie za to zaangażowanie. Mam nadzieję, że jeżeli pojawią się jakieś problemy będziecie Państwo wiedzieli gdzie jest Puławska 18. Sporo inicjatyw przed nami, nasza rola to przede wszystkim krzewienie profilaktyki i edukacji. Jest sporo do zrobienia. Zapraszam do współpracy – zachęcał Łukasz Jankowski.

 To tylko i aż słowa powitania skierowane do gości V Kongresu PTSD, którzy po tak serdecznym przyjęciu zagłębili się w naukę przekazywaną w trakcie specjalistycznych wykładów i warsztatów.