Terapia światłem uderza w bakterie powodujące próchnicę

smn
03-03-2020, 10:58
Terapia fotodynamiczna jest skuteczna w walce z bakteriami powodującymi próchnicę i stany zapalne dziąseł. Metoda opracowana na Aalto University i Helsinki University Hospital jest przeznaczona do stosowania w domu. Skutecznie redukuje Streptococcus mutans oraz inne typy bakterii, a także zmniejsza ilość markerów wczesnych stadiów stanów zapalnych dziąseł.

- Choroby stomatologiczne są powodowane przez połączony efekt oddziaływań różnych bakterii, zaś kluczową w rolę w wywoływaniu próchnicy ma Streptococcus mutans.  W tworzeniu płytki nazębnej S. mutans gra pierwsze skrzypce, przywiera do powierzchni zęba i otwiera drogę innym bakteriom, mówi dr Tommi Pätilä, z New Children’s Hospital.

Zasady terapii opracowanej przez fińskich badaczy 
Rozpoczyna ją specjalny płyn do płukania ust, w którego skład wchodzi substancja absorbująca światło. Pacjent przepłukuje nim usta przez 30 sekund, tyle wystarczy by fotoaktywna substancja przywarła do nalotu nazębnego. Następnie zostaje ona uaktywniona przez światło (jego źródło umieszczone zostaje między zębami). Cała jama ustna jest naświetlana przez 10 minut.

- Pasmo światła o barwie czerwonej aktywuje substancję, która inicjuje reakcję łańcuchową prowadzącą do wyeliminowania bakterii. Natomiast emitowane w tym samym czasie światło niebieskie nasila to działanie, mówi dr Pätilä.

Naukowcy twierdzą, że metoda ta oddziałuje jedynie na patogeniczne drobnoustroje i nie powoduje żadnej formy oporności bakterii.

Światło jest już stosowane do walki z bakteriami, jednak bakterie bytujące w jamie ustnej bronią się przed wpływem światła niebieskiego tworząc ochronną powłokę zbudowaną z różnego typu cukrów. Pozostają wrażliwe i podatne na światło o dwóch różnych długościach fal, bo to dociera do wewnętrznych struktur komórki bakteryjnej. 

Dr Pätilä zapowiada, że urządzenia do stosowania na komercyjną skalę będą już dostępne w 2020 r. W zastosowaniach klinicznych ten rodzaj terapii jest już znany dentystom i potwierdził swoją skuteczność.

Naukowiec podkreśla że całościowa higiena jamy ustnej jest najlepszym sposobem zapobiegania chorobom jamy ustnej. Rozwiązanie opracowane przez niego ma się szczególnie przydać pacjentom mającym problem z agresywnymi formami bakterii, pacjentom chorym przewlekle, na przykład na schorzenia reumatyczne. Inna grupa docelowa to dzieci i pacjenci onkologiczni.

Więcej: bioRxiv