Nie tylko w Polsce zmniejsza się liczba indywidualnych praktyk stomatologicznych

smn
28-02-2020, 09:03
W ciągu ostatniej dekady liczba dentystów prowadzących własne gabinety zmniejszyła się o 11 proc., dowodzi ostatni raport ADA Health Policy Institute. Nic nie wskazuje, by ten trend miał się w najbliższej przyszłości zmienić.

Coraz więcej amerykańskich dentystów wybiera współpracę z tzw. Dental Support Organizations (DOS) - ośrodkami świadczącymi usługi z zakresu zarządzania, marketingu i całej biznesowej części funkcjonowania gabinetu stomatologicznego.  Tego typu pomoc okazuje się niezwykle potrzebna.

Liczba takich grupowych praktyk rośnie w Stanach Zjednoczonych. Przyczyny tej sytuacji to zmiana preferencji wśród młodych lekarzy dentystów, rosnący konsumpcjonizm pacjentów oraz coraz szybciej postępująca zmiana demograficzna na rynku pracy, mówi dr Marko Vujicic, ekonomista i wiceprezydent ADA Health Policy Institute. 

Według raportu ADA w  2007 r., około 7 proc. dentystów miało kontrakt z DSO, po dziesięciu latach już 8.8 proc. W tym samym czasie zmniejszyła się liczba indywidualnych prywatnych praktyk. W sumie w 2007 r. 83 proc. amerykańskich dentystów prowadziło własne gabinety, zaś w 2017 r. już tylko 78 proc.

Poprzednie badanie rynku usług stomatologicznych wykazało, że kobiety chętniej współpracują z DSO. Jednak obecnie nawet młody dentysta płci męskiej rzadziej sam prowadzi gabinet niż jeszcze 20 lat temu. Coraz większe kredyty, jakie trzeba wziąć na studia stomatologiczne, silna konkurencja na rynku usług stomatologicznych oraz potrzeba zachowania work-life balance , to niektóre z powodów odpowiedzialnych za ten trend.

Faktem jest, że dentysta prowadzący własny gabinet zarabia więcej, jednak i tu widać coraz trudniejsze warunki w jakich musi pracować. Średnio było to ponad 237 tys. dolarów w okresie 2001-2003, i tylko 210 tys. dolarów w latach 2016-2018.

Dentyści pracujący na kontraktach mają natomiast dochody w miarę stabilne, które przez cały badany okres wynosiły średnio prawie 142 tys. dolarów.

Więcej: DrBicuspid.com