Stomatolog innowator ze Świdnicy

smn
27-02-2020, 12:03
Zbigniew Dobkowski, prowadzący praktykę stomatologiczną w Świdniku skonstruował urządzenie do leczenia zębów metodą abrazji powietrznej.

Leczenie próchnicy tą metodą wykorzystuje strumień sprężonego powietrza ze sproszkowanym tlenkiem glinu, który delikatnie oczyszcza miejsce pod wypełnienie.

Oryginalnie pomysł leczenie na próchnicy przy pomocy abrazji powstał w Stanach Zjednoczonych, ale urządzenie opracowane przez Zbigniewa Dobkowskiego ma większą moc. Siła kinetyczna uderzenia jest dużo większa niż w przypadku pierwowzoru.

Nie ma w nim także tzw. efektu zapylenia. Skonstruowałem też własne końcówki różnej wielkości. Główka najmniejszego wiertła ma 0,5 milimetra. Jedno z urządzeń, które mam w gabinecie, służy mi już od 15 lat i dalej spełnia swoją rolę – wyjaśnia w Radiu Kielce stomatolog konstruktor.

Pacjenci są bardzo zadowoleni, przede wszystkim dlatego, że leczenie jest bezbolesne.  - W przeciwieństwie do tradycyjnej metody, nie jest przenoszona temperatura. W przypadku działania wiertła na szkliwo wytwarza się temperatura sięgająca nawet 800 stopni Celsjusza. Natomiast przy abrazji temperatura na powierzchni leczonego zęba wynosi około 35 stopni – tłumaczy Zbigniew Dobkowski.

Na nowych końcówkach pomysłowość stomatologa ze Świdnika się nie wyczerpała. Wśród jego innowacyjnych rozwiązań  jest także robot odkażający powierzchnie, drony dezynfekujące powietrze i systemy wentylacyjne czy bakteriobójcza, wodoodporna lampa UV (ultrafioletowa) montowana w odpływach zlewów. W sprawie tej ostatniej stomatolog nawiązał współpracę z centrum medycznym w Tel Awiwie.

Kolejnym jego pomysłem jest minilampa UV podłączana do smartfona. Jest ona w fazie patentowania. Szczególnie ciekawe jest to rozwiązanie w dobie zakażeń, tak jak ma to miejsce obecnie w trakcie epidemii koronawirusa. Lekarz dzięki minilampie może wydezynfekować dłonie oraz wszystkie powierzchnie, których  dotyka.

Więcej: radio.kielce.pl