Żary: Rząd przejmie od samorządu program profilaktyczny próchnicy?

smn
28-02-2020, 09:41
Powiat żarski aktywnie działa prozdrowotnie, prowadząc różnego typu programy profilaktyczne, w tym także stomatologiczny.

Żary (woj. lubuskie) włączyły się w akcję walki z próchnicą u najmłodszych. Jak podaje Gazeta Lubuska, w ubiegłym roku w powiecie był prowadzony program profilaktyki próchnicy w szkołach dla dzieci z klas pierwszych i drugich.

I pomysł, i jego realizację uznano za sukces. - Skorzystało z niego 722 dzieci, a kosztowało nas to zaledwie 53 tys. 720 zł. W tym roku program zawiesiliśmy, ponieważ będzie go realizował rząd. Mam nadzieję, że dostaniemy na to pieniądze, mówi Olaf Napiórkowski, wiceburmistrz Żar.

Oczywiście główny akcent kładzie się na współpracę z dentystami prowadzącymi gabinety poza szkołami, bo tych szkolnych jest zaledwie trzy (na ponad 30 szkół w regionie). Jak mantra wymieniany jest przy tej okazji dentobus, który w sytuacji gdy nie zadziałają inne koncepcje - rozwiąże problemy braku opieki stomatologicznej nad uczniami.

Z drugiej strony Joanna Branicka z Lubuskiego OW NFZ poinformowała, że z założenia dentobus pojawia się w miejscach, w których nie ma gabinetów stomatologicznych, tak więc nie powinno się liczyć na to, że mobilny gabinet stomatologiczny pracować będzie w Żarach (przynajmniej nie powinno się tak stać).

Na całe województwo lubuskie jest jeden dentobus i przez ponad rok funkcjonowania przyjął 3 tys. dzieci, a w samych Żarach uczniów jest kilkakrotnie więcej.

Więcej: gazetalubuska.pl