Prof. Marzena Dominiak o Światowym Dniu Zdrowia Jamy Ustnej

kan
21-02-2020, 11:29
Organizatorem inicjatywy w ramach kampanii „Polska mówi #aaa!” może być każdy: indywidualny lekarz dentysta, gabinet, oddział towarzystwa, lokalna izba lekarska, studenckie koło naukowe, producent lub dystrybutor sprzętu, grupa przyjaciół. Mocno liczymy na pedagogów czy urzędników. Każdy może określić i zrealizować zadanie, dołączając swoją agendę na interaktywną mapę kampanii. Każdy może skorzystać z materiałów przygotowanych przez PTS i Partnerów – podkreśla prof. Marzena Dominiak, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

Prof. Marzena Dominiak określa status Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej w Polsce na podstawie trzech  faktów. Pierwszy, dzięki intensywnym działaniom PTS oraz partnerów, w ostatnich latach udało się dotrzeć z wiedzą o ŚDZJU do szerokiego grona profesjonalistów, a także – częściowo – do społeczeństwa. Czas budowania świadomości, że takie wydarzenie istnieje, jest za nami. Fakt drugi, nie ma lepszego dnia w kalendarzu, aby podejmować wszelkie wysiłki w celu promocji zdrowia jamy ustnej. Oczywiście, najlepiej robić, to przez cały rok, ale właśnie w marcu – Miesiącu Zdrowia Jamy Ustnej i 20 marca, są one najskuteczniejsze. Fakt trzeci, razem można więcej i lepiej, stąd otwarta formuła krajowych obchodów.

Polskie Towarzystwo Stomatologiczne pozycjonuje się jako główny organizator ŚDZJU w Polsce. Korzystamy ze spuścizny Naczelnej Izby Lekarskiej, która wdrażała ŚDZJU w kraju oraz z możliwości partnerów, mówi prof. Donimiak. Jednak podstawowym zadaniem PTS jest inspirowanie do podejmowania działań oraz integracja w ramach ogólnopolskiego projektu. PTS jest łącznikiem pomiędzy autorami wszelkich pomysłów lokalnych, a Światową Federacją Dentystyczną FDI, która jest głównym organizatorem Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej. Każdego roku do FDI przekazywany jest szczegółowy raport z działań podjętych w ramach krajowych obchodów. Ponadto, PTS przygotowuje materiały edukacyjno-informacyjne oraz prowadzi stronę www.polskamowiaaa.pl.

Prof. Dominiak podkreśla, że ogromnym sukcesem tegorocznych obchodów jest pozyskanie strategicznych partnerów. Projekt „Zdążyć przed próchnicą” realizowany jest z Polskim Towarzystwem Stomatologii Dziecięcej. Doświadczenie prof. Doroty Olczak-Kowalczyk w tym zakresie jest  nieocenione. Dzięki jej wiedzy łatwo jest argumentować zasadność podjęcia tematu. Sukcesem jest także pozyskanie patronatów honorowych: Rzecznika Praw Pacjenta, Rzecznika Praw Dziecka, Naczelnej Izby Lekarskiej, Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, Polskiego Towarzystwa Położnych, Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego.

Kluczowym projektem w ramach tegorocznych obchodów jest „Zdążyć przed próchnicą”, to jednocześnie bardzo trudny projekt. Budowanie świadomości rodziców w ciąży i rodziców dzieci do 3 lat wymaga czasu. Nie uda nam się zrealizować wszystkich celów w marcu, czy nawet w tym roku. Oczywiście już niedługo przekażemy pierwszą pulę materiałów edukacyjnych do wykorzystania. Będzie nam miło, jeżeli zostaną wykorzystane. Nie ograniczamy jednak wyobraźni autorów inicjatyw. Im więcej zostanie zrealizowanych, im więcej trafi na mapę kampanii, tym lepiej. Dlatego też nie usuwamy materiałów z poprzednich lat, które w wielu fragmentach są uniwersalne, wyjaśnia prezydent PTS.

Więcej: pts.net.pl