Eksperci o problemach stomatologicznych

kan
21-02-2020, 09:49
Na temat znaczenia codziennego dbania o higienę jamy ustnej w programie Radia RMF wypowiadały się prof. Marzena Dominiak, prezydent PTS oraz prof. Renata Górska, konsultant krajowy w dziedzinie periodontologii.

Prof. Marzena Dominiak podkreślała, że problem zaczyna się już na etapie mlecznych zębów. Dzieci jedzą dużo kaszek, produktów przetworzonych, biszkoptów, ciastek, zatem próchnica rozpoczyna się bardzo szybko i trwa do ostatniego zęba. Jednak najczęściej psują się "szóstki", które najszybciej wyrzynają się i są najczęściej zaniedbywane.

Mało który pacjent, także w wieku dorosłym stosuje zasadę 2x2x2, która zmniejsza ryzyko próchnicy. Chodzi o mycie zębów co najmniej dwa razy dziennie, przez co najmniej dwie minuty i dwie kontrole u lekarza-stomatologa w ciągu roku, mówiła w Radiu RMF prof. Dominiak.

Samo mycie też nie jest prawidłowe, bo zęby należy myć z każdej strony: od policzka, od języka, w przestrzeniach między zębami, a na należy stosować specjalny płyn. Warto mieć ze sobą gumę do żucia.

Z braku higieny wynika nie tylko problem z próchnicą, ale też pogarsza się stan dziąseł. Wystarczy przez kilkanaście dni nie szczotkować zębów, by pojawiło się zapalenie tkanek otaczających dziąsła. Choroba przyzębia to dalszy etap zapalenia dziąseł. Dziąsła są jedną z czterech tkanek wchodzących w skład przyzębia. To jest ta tkanka, którą my widzimy. To, co jest głębiej, to tkanki, które zauważymy dopiero na zdjęciu radiologicznym. Zapalenie dziąseł to preludium, ale na szczęście jest procesem odwracalnym. Musimy tylko zareagować w porę i zidentyfikować czynniki ryzyka - tłumaczyła podczas programu prof. Renata Górska, przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego, konsultant krajowy w dziedzinie periodontologii. 

Lekarze choroby przyzębia leczą zachowawczo, ale istnieje też możliwość zatrzymania choroby przy pomocy zabiegów chirurgicznych regeneracji tkanek przyzębia. A walczyć z nią trzeba, gdyż choroba przyzębia w powikłaniach miejscowych kończy się utratą uzębienia, a w powikłaniach ogólnoustrojowych oznacza wysiew bakterii do krwiobiegu, gdzie bakterie, jako mediatory zapalne, wpływają na różne organy wewnętrzne, wyjaśnia prof. Górska.

I dodaje, żeby uniknąć problemów periodontologicznych trzeba poza szczotkowaniem zębów, także je nitkować, najlepiej wieczorem, bowiem właśnie w przestrzeniach międzyzębowych najczęściej dochodzi do ubytków próchnicowych i jednocześnie tam znajduje się brodawka międzyzębowa, a od niej zaczyna się cały proces zapalny - opisuje prof. Renata Górska.

Kluczowa w profilaktyce chorób zębów, dziąseł i jamy ustnej jest też dieta. Powinna zawierać dużo warzyw i owoców, a szczególnie owoców kiwi, żurawiny i zielonej herbaty, zdrowy jest czosnek, cebula i ryby bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe to produkty, które dobrze działają na stan przyzębia. 

Więcej: rmf24.pl