Poznań: sobotnia akcja profilaktyczna

en
15-02-2020, 08:49
W Poznaniu odbędzie się XI edycja „Białej Soboty” – akcji, w ramach której pacjenci będą mogli skorzystać z porad specjalistów oraz wziąć udział w badaniach i konsultacjach medycznych.

Akcja będzie odbywa się w sobotę 15 lutego w Katolickiej Szkole Podstawowej im. św. Stanisława Kostki przy ul. Głogowskiej (do godz. 13.00).  Udział w niej jest bezpłatny, akcja jest inicjatywą Caritasu i miasta.

- Do udziału w akcji zachęcamy wszystkich poznaniaków – zarówno osoby w podeszłym wieku, jak również aktywne zawodowo i młodzież. Biała Sobota jest organizowana z myślą o zwiększaniu świadomości wśród społeczeństwa, ale również po to, aby przekonać uczestników, że warto się badać. Warto stawiać na profilaktykę - zachęca dyrektor Caritas Poznań, ks. Marcin Janecki.

Zapewnione są m.in. kontrolne badania stomatologiczne, a także konsultacje w kierunku wykrywania nowotworów głowy i szyi.

Medyczna oferta tegorocznej XII już Białej Soboty obejmować będzie m.in.:
porady lekarskie z zakresu: kardiologii, interny, pulmonologii, endokrynologii, chirurgii onkologicznej, stomatologii, laryngologii, leczenia jąkania
porady z zakresu: fizjoterapii, podologii, diabetologii, dietetyki, światłoterapii, profilaktyki raka piersi, zdrowia stóp.
pomiar podstawowych parametrów życiowych: ciśnienie, tętno, kwas moczowy, zbadanie poziomu cholesterolu, trójglicerydów i glukozy we krwi, wykonanie EKG, zbadanie słuchu i gęstości kości (osoby powyżej 50 roku życia), pomiar BMI, badanie przesiewowe wzroku przy użyciu autorefrektometru, badanie profilaktyczne poziomu kreatyniny we krwi, diagnostykę w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu C (HCV), badanie piersi Baster Pro
możliwość zapisania się na bezpłatne badania w kierunku wczesnego wykrywania nowotworów głowy i szyi oraz w kierunku profilaktyki raka jelita grubego na kolonoskopię. Ponadto dokonać będzie można zapisów w ramach Wielkopolskiego Programu Rehabilitacyjnego.

Ponadto odwiedzający będą mogli dowiedzieć się:
jak bezpiecznie upadać, aby nie zrobić sobie krzywdy
jak korzystać z kijków Nordic Walking
jak wykonywać czynności życia codziennego takie jak: wstawanie z krzesła, nachylanie, podnoszenie ciężarów
jak udzielić pierwszej pomocy.

Centrum Inicjatyw Senioralnych oraz Centrum Inicjatyw Rodzinnych przygotują stoiska informacyjne dla rodzin i seniorów, gdzie można będzie zdobyć informacje na temat Pudełka Życia oraz Złotek Karty Seniora.

Na Sali gimnastycznej szkoły prowadzone będą dla dzieci  gry i pogadanki z tematu szeroko pojętego bezpieczeństwa.

Więcej: caritaspoznan.pl